EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Създават парк „Търновград – духът на хилядолетна история“

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Създават парк „Търновград – духът на хилядолетна история“

mail07:00 | 28.08.2017прегледи 9674 коментарикоментари 0


Във Велико Търново създават парк с миниатюри, наречен „Търновград – духът на хилядолетна история“. Той ще се намира в подножието на средновековната столична крепост Царевец. Инвестицията е на украински предприемачи, които смятат, че Старата столица е най-подходящият град за създаването на първия в България туристически обект от този тип.

Туристите ще могат да се докоснат до емблематични исторически и архитектурни шедьоври в страната ни. Първоначално макетите ще са над 40 на брой, в мащаб 1:25. Сред естествена растителност ще бъдат изложени миниатюри на крепостта Царевец, паметника на Асеневци във Велико Търново, храм-паметника „Александър Невски” и сградата на Народното събрание в София, катедралата „Успение Богородично” във Варна, Античния театър в Пловдив. Поставени ще бъдат също макети на крепостта Баба Вида, Асеновата крепост, Бачковския и Рилския манастир, Паметника на свободата на връх Шипка, храмове в Несебър, известни природни забележителности и др.

По оформянето на новата атракция вече се работи, а хода на дейностите провериха заместник-кметовете на Велико Търново Снежана Данева-Иванова и проф. Георги Камарашев. По инициатива на общината няколко терена в района на някогашния средновековен квартал „Френкхисар“ бяха въведени в регулация. След полученото инвестиционно намерение и с решение на Великотърновския общински съвет за пространството, където ще е паркът „Търновград – духът на хилядолетна история“, бе обявен конкурс. Инвеститорите получиха необходимите разрешения от съответните институции, я цялата процедура  бе съгласувана и одобрена от Националния институт за недвижимо културно наследство.

Районът под Балдуиновата кула вече е изчистен. Тъй като в близост бе открита археология – зидовете на средновековния Богородичен манастир, теренът няма да бъде разкопаван. Паркът ще бъде създаден върху предварително написани няколко слоя с почва, по чието валиране и подравняване се работи. Цялата дейност е под наблюдението на археолога проф. Хитко Вачев.

Иновативната инвестиция е предпоставка за още по-голямо увеличаване на туристическия поток във Велико Търново, както и за удължаване на престоя на гостите на града.

 

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg