АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Съмнения в промените на ЗЕ и ЗЕВИ
Новият ценови модел, подготвен от ДКЕВР, е абсолютно неясен и ще оскъпи енергията на свободния пазар вътре в страната. Това заяви на заседанието на Обществения съвет по енергетика към МИЕ Константин Стаменов - председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори /БФИЕК/.
Положителни са мерките за намаляване на студения резерв, както и създаването на фонд, където да се набират средствата от продажбата на квоти парникови газове и да се използват за изкупуване на "зелената" енергия, коментира Стаменов. Стаменов коригира изнесените днес при парламентарния контрол данни от министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, че делът на консумираната енергия в страната е 70 на сто за бита и 30 на сто за индустрията.
Общо 30 на сто е консумацията на индустрията от общото потребление на енергия и също около 30 на сто е потреблението на енергия от бита, а останалите около 39 процента от енергията се консумират от сектора на услугите, посочи Стаменов. Той каза, че свиването на консумираната енергия при индустрията е 30 процента за пет години, докато консумираната от бита енергия се увеличава с 3 до 5 процента всяка година.
От страна на електроразпределителните дружества изразиха позиция, че ДКЕВР и в момента признава едва 60 на сто от техните разходи. Според представителите на ЕРП не може да бъдат търсени още резерви при тях, след като намалението на цената на тока със седем на сто от март тази година бе направено изцяло за сметка на разпределителните дружества. Връщането на модела един купувач на енергия - в случая НЕК, може да се окаже неблагоприятно за либерализацията на пазара, а и рисково за НЕК, коментираха още от разпределителните дружества.
Представителите на ВЕИ-производителите заявиха, че с промените се предвижда допълнително ограничаване на работата на централите от ВЕИ, което противоречи на европейските директиви. Изпълнителният директор на ЕСО Иван Йотов каза, че би било добре да се намали не само студеният резерв, но и така нареченият "топъл резерв" - тоест ЕСО да не изкупува цялата енергия, която се произвежда от централите. Валентин Терзийски - представител на производствените централи, заяви, че в ЗЕ би могло да се регламентира и друг вид стимулиране на производството на енергия от ВЕИ, различен от изкупуване по преференциални цени.
Богомил Николов - председател на Асоциацията "Активни потребители", посочи, че въпреки спешния характер на законопроекта за промени в ЗЕ, той трябва да е придружен от оценка на въздействието. Тя ще позволява да се формират индикатори за проследяемост на проекта, а в момента най-големият дефицит в обществото е дефицитът на доверие, отбеляза Николов.
Петко Ковачев от гражданската квота в Съвета посочи необходимостта от инвестиции в електропреносната и в разпределителната мрежа и да се потърсят допълнителни резерви в системата - например разформирането на БЕХ. Ангел Божилов от КТ Подкрепа заяви, че промените в ЗЕ съдържат елементи на движение в правилната посока, но са малка стъпка.
Искаме изцяло нов Закон за енергетиката, защото този е създаден през 1999 г. и прекалено много пъти е закърпван, каза той.
Според Рамадан Аталай - председател на парламентарната комисия по енергетика, в най-кратък срок трябва да се направи нова стратегия на енергетиката, а може да се изготви и изцяло нов закон за енергетиката. Аталай се съгласи, че е необходима и оценка на въздействието от промените в ЗЕ. "Опитваме се сега да поправим грешки от предишното управление, затова сега трябва да се приемат промените. След намалението на цената с пет процента трябва да повишим доходите на хората, а не да продължаваме да намаляваме цените на енергията", отбеляза още Аталай. Явор Куюмджиев каза, че мерките в енергетиката целят и да се постигне независимост на регулатора. БЕХ към момента няма как да бъде закрит, защото е едно от малкото дружества в енергетиката и изобщо в държавата, което може да получава големи кредити и е започнало мостово финансиране. Доволен съм от подкрепата на ВЕИ-производителите и трябва да се обсъди на какви отстъпки са готови. Индустриалното потребление също трябва да поеме част от тежестта на цената на енергията от ВЕИ, за да не бъде прехвърлена тежестта изцяло към бита, добави Куюмджиев. Ако цената на енергията се намали с пет процента или бъде задържана на същото ниво, значи мерките са били успешни, коментира още той.
Източник:БТАTweet |
|