АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сърбия & Македония затегнаха граничния контрол
Сърбия и Македония вече пропускат през границите си само имигранти с документи, доказващи произхода им от Сирия, Ирак и Афганистан, съобщи Ройтерс, като цитира Върховния комисариат за бежанците. Първа ограничения е въвела Сърбия на границата си с Македония вчера вечерта. Македонските власти са сторили същото на границата си с Гърция в 3.00 часа тази нощ, оставяйки стотина души в ничията земя.
Европа трябва да се откаже от културата на „добре дошли” и да се върне към корените си. Това заяви на брифинг в София вътрешният министър на Австрия Йохана Микл-Лайтнер, предаде БГНЕС. „Поставихме си обща цел да намалим и смекчим миграционния натиск в Югоизточна и Източна Европа. Осъзнаваме, че Европа не може сама да реши този миграционен проблем. Европа не може да приеме всички бежанци. Европа трябва да се откаже от културата на „добре дошли” и да се върне към корените си”, категоричен бе австрийският вътрешен министър.
Според Лайтнер има нужда от обща отговорност и за регулирани процеси за приемане на бежанците, като регистрация и настаняване. „Трябва да гарантираме сигурност, да се борим срещу каналджиите по-интензивно и да дадем отпор на екстремизма. Важно е да се направи разлика от хора, които се нуждаят от закрила и такива, които не се, и да се прилагат мерки срещу едните и другите. Ако успеем да осъществим съвместни мерки, ще може да намалим миграционния натиск и да пресечем нелегалното прекарване на хората през граница”, категорична бе Лайтнер.
Европейската комисия ще направи преглед на системата на функциониране на Шенгенското пространство, по-специално в областта на обмена на информация между полицейските, имиграционните и граничните структури на общността, за да се гарантира стриктното прилагане на ограниченията за влизане в ЕС. Това заяви европейският комисар по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданство Димитрис Аврамопулос, цитиран от ТАСС. "Европейската комисия ще проведе реформа в Шенген в сферата за обмен на информация, за да се гарантира прилагането на забраната за влизане в ЕС, включително в случай на експулсиране от територията на Общността, или да се откаже предоставянето на убежище” каза той.
Конфликтът в Сирия продължава повече от 4 години, без да се вижда краят му. Милиони сирийци са напуснали страната си като бежанци и са в крайна нужда от помощ. Макар че голяма част от тях са в съседни страни в региона, стотици хиляди си проправят път към Европа в тежки условия и с риск за живота си, а европейските страни се борят да овладеят ситуацията.
Разгледайте инфографиката на Европейския парламент с последните данни за кризата със сирийските бежанци в Европа.
Tweet |
|