АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.
За нея ще се работи съвместно с Азербайджан, който изгражда електроцентрали, които са в състояние да произвеждат и по един гигават електроенергия, а досега Сърбия винаги се е ограничавала до около 300-350 мегавата.
Най-скъпият продаден апартамент също е в сръбската столица и е на стойност 1 226 888 евро, информира сръбската редакция на телевизия Ен1, като цитира данни на Републиканския геодезичен институт.
S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-" със стабилна перспектива, Сърбия за първи път получава инвестиционен кредитен рейтинг на ниво "BBB-" от една от трите големи рейтингови агенции, което означава, че има задоволителна способност да изпълнява финансовите си задължения и умерен кредитен риск.
Вучевич отбеляза, че сръбските домакинства ще могат да спестят между 8000 и 22 000 динара (130-360 лева) в периода на акцията. Той допълни, че правителството ще положи усилия да удължи акцията и след 31 октомври.
Темпът на растеж е 4,2% през второто тримесечие и Сърбия е първа в Европа по темп на растеж. "Имаме над 6,5 милиарда евро в сметката на Република Сърбия. Нямаме фискални проблеми", каза Вучич. Вярвам, че МРЗ трябва да надхвърли 50 000 динара (836 лева).
Сръбският вицепремиер Александър Вулин отбеляза, че БРИКС не поставя политически условия към членовете си или кандидат членовете си, като ЕС, а за да се влезе в БРИКС, не е нужно да бъдат приемани закони, написани извън Сърбия.
В Белград средната заплата е 1075 евро, в Нови Сад - 982 евро, в Ниш - 813 евро и се доближава до средната за страната, каза във видеообръщението в Инстаграм Вучич и подчерта, че в Бор, където има голяма медна мина, средната заплата е 1025 евро.
Френските изтребители ще заменят остарелия флот от руски изтребители "МиГ" на сръбските военновъздушни сили. Очаква се до 2029 г. Белград да получи 9 едноместни и 3 двуместни самолета "Рафал" срещу неназована сума.
Италианската компания Аристон (Ariston) започна в сръбския град Ниш изграждането на завод, в който ще се произвеждат електродомакински уреди и ще работят 300 души до края на 2027 г., съобщи белградската агенция Бета.