АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сърбия, Унгария, Македония + Китай строят жп връзка
Премиерите на Китай, Сърбия, Унгария и Македония подписаха споразумението за изграждане на високоскоростна железопътна линия. Според тях това е в полза за всички страни от Централна и Източна Европа и в подкрепа на сътрудничеството между ЕС и Китай.
Китайският премиер Ли Къцян след подписването на двете споразумения за сътрудничеството между сръбските и унгарските железници, както и между митническите агенции заяви, че тази връзка ще допринесе за развитието и на Сърбия, и на Унгария. Това ще бъде в полза не само на хората от тези две страни, но и на други държави, каза още той.
Споразумението беше подписано в белградския хотел Хаят. Китайският премиер подчерта, че ЕС е най-големият търговски партньор на Пекин и се обяви за увеличение на стокообмена. Според него тази железопътният транспортен коридор ще има съществена роля в тази посока. Ли Къцян очаква жп линията да бъде построена за две години.
Сръбският премиер Александър Вучич определи днешното събитие като велик ден за страната. То ще доведе до по-голяма свързаност между Сърбия, Унгария и Македония. По този начин пътуването ще се съкрати от 8 на 2 часа и 30 минути. Това ще позволи хората да се придвижват много по-бързо отколкото по автомагистралата, посочи той и обеща да направи всичко възможно проектът да започне и да приключи в срок.
Унгарският премиер Виктор Орбан каза, че това е един щастлив ден за родината му, който дава на Унгария възможността да използва "положително своето географско положение".
Заради своето географско положение Унгария беше страна, през която са преминавали най-различни чужди армии. Вече няма да е така, нашето географско положение става предимство, каза Орбан. Той благодари на китайския премиер за храбростта и за приятелството на македонския и сръбския премиери.
Македонският министър-председател Никола Груевски заяви, че този проект е изключително важен за региона, Европа и Китай. Според него той ще промени развитието на нещата и ще позволи на страните чрез по-бърз стокообмен да вървят напред. /БГНЕС и РТС
Tweet |
|