EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Сърбия:Токът поскъпва с 30%

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Сърбия:Токът поскъпва с 30%

mail14:30 | 09.07.2014прегледи 1218 коментарикоментари 0


Електричеството в Сърбия може да поскъпне с 30 процента от есента, съобщава белградският вестник "Блиц". Министерството на финансите и сръбската електрическа компания предложили това увеличение на правителството. Предложението за увеличение на сметките е последица от факта, че Сърбия трябва да внася ток и да го плаща предварително. "Блиц" е научил, че предложението на министерството на финансите за решаване на проблема било поскъпване на два пъти - първо с 30 процента, а след това и с
още 20 на сто. Премиерът Александър Вучич обаче наредил на министерството на енергетиката да намери начин да не се стига до увеличение на сметките на гражданите.
Икономическите теми преобладават в програмата на посещението на премиера Вучич в Москва, съобщава вестник "Данас". Въпросът за газопровода "Южен поток" е част от по-леките разговори на премиера, тъй като тази инвестиция е един от приоритетите за Сърбия и за нас не е спорен и избраният изпълнител на работите по сръбския участък - "Центрогаз", дъщерна фирма на държавния Газпромнефт, тъй като местни фирми ще бъдат ангажирани като подизпълнители, пише вестникът.
Според "Данас" много по-тежък въпрос за Сърбия е големият дълг на страната за газ, който възлиза на около 300 милиона евро. Затова се смята, че в тази връзка на руснаците ще бъдат предложени някои от сръбските фирми, които се преструктурират.
Обмисля се продажбата на завода Петрохемия и на Азотния завод, които "влачат" над 80 процента от този дълг. Един от вариантите може да бъде трансформирането на този дълг в собственост на руското държавно предприятие, пише "Данас".
Сръбските преговарящи трябва да поставят въпроса за печалбата на сръбската петролна компания НИС. За Сърбия би било изгодно 29 процента от печалбата, която имаме на базата на запазените дялове, да се платят в държавния бюджет, докато мажоритарният собственик Газпромнефт вероятно би предпочел тези средства да се инвестират, за да бъде компанията още по-печеливша. Още една голяма тема ще бъде предмет на разговори - одобреният руски кредит на стойност един милиард долара, от които досега са изтеглени едва 200 милиона долара. Заемът бе договорен още през 2009 г. от тогавашния премиер Мирко Цветкович. Планирано бе споменатите 200 милиона долара да бъдат използвани за консолидиране на бюджета, а останалата част да отиде за реконструкция на сръбските железници. Миналата година с Русия бе договорен още един изключително изгоден кредит на стойност около 150 милиона долара, но и той не е реализиран. Смята се също, че сръбската делегация ще се опита да смекчи нарастващото недоволство от продукти, които идват от Сърбия на руския пазар, след няколко афери с износители, които не са спазили процедурите, пише "Данас".

 

 

 


Тагове: ток, Сърбия
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg