EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Състоянието на националната генбанка?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Състоянието на националната генбанка?

mail12:03 | 23.12.2024прегледи 608 коментарикоментари 0


Твърдението, че българската генбанка е в бедстващо състояние и голяма част от колекцията е изнесена в банката в Свалбард, Норвегия, изобщо не отговаря на истината, пише в опровержение на Селскостопанска академия (ССА). То се отнася до съобщението на Сдружение "Агролинк", в което беше отправено горното обвинение.

Националната reнбанка в Института по растителни генетични ресурси - Садово поддържа над 60 000 образци, от които 43 147 при условията за дългосрочно съхранение. Базовата колекция е представена от 33 семейства, 150 рода и 600 растителни вида, посочва ССА.

В лабораториите към генбанката се провеждат специфични анализи и дейности, свързани със съхранението на растителния генофонд: семеконтролни анализи и подготовка на семената за съхранение, контролни проверки и мониторинг на съхраняваните образци, организиране на свободен обмен в съответствие с международните разпоредби, определяне на сортова идентичност по методите на ISTA и UPOV, пише още в опровержението.

Колекцията, поддържана в Националната генбанка, е публикувана в Европейския електронен каталог за растителни генетични ресурси ЕURISCO.

ССА посочва, че през периода от 2019 до 2024 г. Националната генбанка е оборудвана с нова техника с финансиране от различни национални и международни проекти.

По проект на Фонд "Научни изследвания" (ФНИ) "Създаване на национална информационна мрежа reнбанка растителни генетични ресурси". реализиран през периода 2019-2023, с партньори от Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" и Институт по информационни и комуникационни технологии на БАН е създадена Информационна система за генбанката, която е достъпна за широката публика, и всеки ще може да види какви семенни образци поддържат. Проектът получи сертификат за един от най-добрите проекти към ФНИ, отчетени през 2023 г. През 2024г., отново към ФНИ, е одобрен нов проект на стойност 410 000 лева за създаване на "Интелигентна система за управление на Българския растителен генофонд, съхранен в генбанката на ИРГР - Садово".

Системата все още е в процес на разработка и интернет страницата може да не функционира правилно, предупреждават от ССА.

Също през 2024 г. ИРГР - Садово има одобрен проект по програма ПУДООС на Министерството на околната среда и водите (MOCB) за изграждане на още една камера за ех situ съхранение към Националната генбанка, защото съществуващите две камери са пълни, пише още в опровержението.

По Националната научна програма "Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот" (HHП-X РАНИ) на Министерството на образованието и науката (МОН) е създадена електронна платформа за местни растителни генетични ресурси, включваща паспортни и характеризиращи данни за образци, събрани от експедиции в страната. Дигиталният каталог включва информация за местни образци от култури с икономическо значение и традиционни за България.

Във връзка с повишаване на достъпа до информация за местните сортове, институтът работи по проект на ФНИ, двустранно сътрудничество за "Дигитализация и валоризация на местните РГР в България и Словакия в рамките на поддържане на съответствие и оперативна съвместимост в европейското пространство".

В световното семехранилище в Свалбард, Норвегия, се съхранява дублираща колекция. До този момент ИРГР - Садово е изпратила 2119 образци от български произход. Тези образци остават собственост на Националната генбанка, респектнвно на България. Оригиналите на всички тези образци се съхраняват в генбанката в ИРГР - Садово. Целта на всички европейски генбанки към момента е да се повиши сигурността на съхранението на семенните образци, във връзка с климатичните изменения. Именно с тази цел беше създадено световното семехранилище в Свалбард, Норвегия, където всяка генбанка изпраща свои, дублирани образци, които остават собственост на съответната генбанка и държава, обясняват от ССА.

Те подчертават още, че Националната генбанка се нуждае от резервен генератор, както и от обновяване на фасадата на сградата. Това обаче по никакъв начин не нарушава работния процес и съхранението на семена и няма опасност от загуба на генплазма.

БТА припомня, че Сдружение "Агролинк" настоява в своето съобщение българското правителство да намери решение за купуването на генератор за генбанката в Института по растителни генетични ресурси - Садово, за да може да се предотврати пълната загуба на семената в случай на изключване на електрическото захранване от мрежата. Също така Министерството на земеделието и храните (МЗХ) да съдейства на ИРГР - Садово да върне в България българските семена, събирани от български земеделски производители и селекционирани от български учени, които в момента се съхраняват в Свалбард, Норвегия. 

Неправителствената организация апелира също МЗХ, със съдействието на граждански организации, да изработи в рамките на съществуващото българско законодателство текстове, които да позволят българските стари сортове и овощен материал да се продават, а не само да се разменят в натура. Влизането в сила на новото законодателство да се реализира в рамките на първата половина на 2025 г., за да догоним с резултати други страни от Европейския съюз, предлагат те.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg