АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Изпълнител на проекта е концесионерът на пристанищните терминали „Бургас Изток-2“ и „Бургас Запад“ – БМФ Порт Бургас. Общата стойност на инвестицията възлиза на над 10,7 млн. евро, като до 85% от сумата е предоставена чрез безвъзмездно европейско съфинансиране по Механизма за свързана Европа – сектор „Транспорт“. Останалите средства ще бъдат осигурени от „БМФ Порт Бургас“ АД.


Средствата ще бъдат вложени в изпълнението на първите 10 проекта, одобрени по Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“. Те ще се реализират в българските общини Видин, Монтана, Чипровци, Вършец, Горна Малина, Георги Дамяново, Правец, Челопеч, Роман, Камено и в Болиевац, Мерошина, Княжевац, Бабушница, Блаце, Пирот, Сокобаня, Свърлиг от сръбска страна.


На челните позиции по средни брутни месечни заплати за поредна година се нареждат предимно малки общини, в които дейност развиват големи компании, формиращи значителна част от трудовите доходи в района.


През 2023 г. общите приходи от износ на нефинансовите предприятия са 138 млрд. лв. – с около 7,4 млрд. по-малко спрямо предходната година. Заради глобалната инфлация и шоковете на международните енергийните и земеделски пазари обаче 2022 г. е по-скоро изключение с исторически рекордните стойности на износа на стоки.


„Българска мебел на годината“ се провежда ежегодно от 2011 г. и е конкурс за най-добра мебел, произведена в България и проектирана от български дизайнер.


Проектът ще подобри свързаността в 140 общини и 16 гранични пункта. Според Доклада за цифровото десетилетие за 2024 г., България е един от лидерите в ЕС по фиксирана свързаност, като 88,6% от домакинствата имат достъп до оптични линии при средно 64% за ЕС. Въпреки това 5G покритието в България остава под средното за ЕС.


12 в български общини и 12 в общини от Северна Македония ще бъдат инвестирани7,7 млн. евро. Средствата ще бъдат насочени за модернизация на инфраструктура, подобряване на достъпност и разширяване на предлаганите туристически услуги, което ще допринесе за превръщане на региона в целогодишна дестинация. инвестициите


Най-голям е размерът на инвестициите в Столична община – 14 млрд. лв., далеч пред Пловдив (близо 2,5 млрд. лв.) и Варна (малко над 1,5 млрд. лв.), като само в тези три общини нефинансовият сектор реализира над милиард лева инвестиционни разходи.


Новият софтуер облекчава и улеснява работата на администрацията и подпомага обслужването на гражданите. Над 200 общини работят с програмния продукт, който се внедрява и в Общината и се предоставя безплатно от Министерството на финансите.


Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 734,3 млн. лв. От тях 538,6 млн. лв. са предвидени за финансиране на проекти на общини или клъстери от по-слабо развитите региони. Останалите 195,7 млн. лв. са за регионите в преход – София и Благоевград.