АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В договора беше предвидено повишаване на капацитета на хранилището до 1 млрд. куб. метра за съхранение и между 8 и 10 млн. куб. метра за добив и нагнетяване.
ЕК одобри българска схема в размер на 590 милиона евро (1,15 милиарда лева) за подпомагане на инвестициите в съоръжения за съхранение на електроенергия с цел насърчаване на прехода към икономика с нулеви нетни емисии в съответствие с промишления план на Зеления пакт.
До 2027 г. загубите на зърно и храна по време на производство, съхранение, транспорт и преработка ще бъдат под средните международни нива. Същевременно, отпадъците от храна на глава от населението в ресторанти, общи столови на местно ниво, училища и предприятия ще бъдат значително намалени.
Изграждане на централа за съхранение на електроенергия и центъра за разделно събиране на отпадъци са сред точките в дневния ред.
Нивата на съхранение на континента достигнаха 90% от капацитета на хранилищата на 19 август, според последните данни на индустриалната група Gas Infrastructure Europe. Това е повече от два месеца по-рано от целевата дата на ЕС да достигне това ниво на 1 ноември.
МЕ припомнят, че по процедурата се предоставя безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване, както и на фотоволтаични системи с мощност до 10 kWp, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.
Финансират се и инсталации за производство на енергия от ВЕИ, включително от биомаса за собствено потребление и собствени нужди и съоръжения за локално съхранение на произведената енергия към съществуващи фотоволтаични системи.
В България хидроенергийният сектор продължава да играе важна роля в енергийната система на страната с над 3GW инсталирана мощност. У нас активно се работи върху модернизацията на съществуващите хидроенергийни съоръжения, включително хибридни системи и нови ПАВЕЦ, които подобряват капацитета за съхранение на енергия и ще повишат устойчивостта на електроенергийната система.
Предвидени са тръжни процедури за предоставяне на услуга по регазификация, съхранение и пренос на втечнен природен газ до ВТТ България (виртуална търговска точка) и за частично прехвърляне на права и задължения по подписаното с турската компания "Боташ" рамково споразумение.
Експертът посочи, че в момента средната цена на батерия за съхранение на енергия е около 200-300 евро на киловатчас. Но изграждането на надеждна инфраструктура със система от батерии ще бъде възможно само след промени в законодателството, обърна внимание д-р инж. Иван Желязков.