АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Заедно с пенсионните плащания за април 2025 г. Националният осигурителен институт (НОИ) ще изплати и приетите с Постановление на Министерския съвет допълнителни суми към пенсиите (великденски добавки) в размер на 50 лева.


Общият брой на пенсиониралите се с пенсии от държавното обществено осигуряване е 109 613, като около 40 000 от тях са получили пенсии за инвалидност поради общо заболяване. Като дял от всички отпуснати през 2024 година пенсии те са 40,9%, а през 2023 г. той е бил 34,9 на сто.


Мнозинството в пленарната зала отхвърли две предложения на ПП-ДБ максималният размер на новия дълг, който може да бъде поет, да бъде 12 или 11,9 млрд. лв.


Това са АЕЦ „Козлодуй“ - 150 лв./МWh; Производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища - 300 лв. плюс умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО2 емисионни квоти за MWh; и други.


По процедурата за първи път е осигурена възможност безвъзмездната помощ да бъде комбинирана с подкрепа по линия на финансов инструмент – "Портфейлна гаранция с таван на загубите за дигитализация", в размер на 90 млн. лв., и структуриран от Фонда на фондовете.


Заплатите и пенсиите в област Перник продължават да се повишават, а нивото на бедност остава ниско, но здравеопазването е слабо, а културата - малко.


Друг ефект е може да е свързан и с повишаването на крайните цени до определения таван на надценката - за стоките, които до този момент са предлагани с по-ниска надценка, с цел компенсиране на ограничения марж (загуба за търговеца) от други продукти.


Това стана по предложение на управителя на НОИ Ивайло Иванов, като осъвременяването ще бъде с дата 1-ви юли, ще бъде прилагане на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) - т.нар. „швейцарско правило“.


Публичният ресурс за финансов инструмент "Портфейлна гаранция с таван на загубите за кръгова икономика" е в размер на 537,7 млн. лв. и е разпределен за гаранции (339,6 млн. лв.) и БФП (198,1 млн. лв.). Инструментът е финансиран със средства по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 (ПКИП).


България е на 32-ро място от 43 европейски държави по цената на кошницата, която мери индексът, и по-евтини са само Румъния и Полша от държавите членки на ЕС, изтъкна изпълнителният директор на Сдружението.