АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Мярката предвижда намаляване на работните часове от 40 до 37,5 седмично без промяна на заплатите и трябва да влезе в сила преди края на 2025 година.
Докладът на аналитичния институт дойде дни, след като Федералната статистическа служба "Дестатис" (Destatis) отчете ръст на реалните заплати от 2,9 на сто през третото тримесечие на 2024 г. сред всички германски служители.
През третото тримесечие на тази година средната месечна работна заплата за областта нараства с 16,9 на сто в сравнение със същия период на 2023 година. В обществения сектор увеличението е с 15,7 на сто, а в частния сектор – със 17,1 на сто.
По последни данни на Териториалното статистическо бюро Юг (ТСБ Юг) е регистриан спад от един процент на средната брутна работна заплата в област Пловдив през третото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното, като тя става 1954 лева. За месец юли 2024 г. средното месечно възнаграждение възлиза на 1963 лв., за август - 1918 лв., а за септември - 1982 лева.
През Q3 той стига най-ниското си ниво от две години насам, докато безработицата се покачва с повече от очакваното, за юли-септември растежът на заплатите възлиза на 4,8 на сто спрямо 4,9 на сто през предходното тримесечие. Това е най-ниското ниво от второто тримесечие на 2022
Средната наемна цена на имот с най-много две спални струва 35 процента или повече от заплатите на работниците, които получават законоустановената минимална заплата в 14 страни членки.
Работещите си възвръщат повече от покупателната способност, която загубиха поради високата инфлация, най-голямата европейска икономика е на път да се сви за втора поредна година, засегната от скока на разходите за енергия след нахлуването на Русия в Украйна, по-слабото глобално търсене и силната конкуренция от страна на Китай в автомобилния и сектора на слънчева енергия.
Трите основни фактора за вдигането на заплата са: лично представяне, представяне на компанията и място в диапазона. Увеличението на заплати по позиции е съответно 6% при висшия мениджмънт, 8.3% при мениджмънта, 8.6% при специалистите и 10.5% при оперативното ниво.
Най-осезателно се чувства липсата на работна ръка в туризма, в сектор отбрана, както и социални служители. От липса на работници страда целият аграрен сектор, 77% от работодателите заявяват, че са затруднени да намерят специалисти, 45% от компаниите увеличават заплатите и въпреки това не намират служители.
Заплатите на служителите в производствената база вече бяха увеличени с 10 на сто със задна дата от 1 май т.г. Повторният ръст на възнагражденията е съобразен и с исканията на синдикалните организации в дружеството.