АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Тайната на австрийската заетост
С най-ниското равнище на безработица в затъналата в икономическа криза Европа, Австрия е истинско изключение с успеха си на пазара на труда благодарение на системата за професионална квалификация и голямата гъвкавост, информира Франс прес. Тази факт може да накара повечето европейски правителства да пребледнеят от завист: безработицата в малката алпийска република през последните пет години на криза в еврозоната е прехвърляла прага от 5% само два пъти - през септември и октомври 2009 година, по данни на Европейската статистическа служба Евростат. Австрия, която се готви за парламентарни избори на 29 септември, е единствената страна, поддържала за толкова дълъг период "пълна заетост", която според някои икономисти е постигната, когато безработицата е под прага от 5%. През юли 4,8% от населението в трудоспособна възраст са били без работа по последни данни на Евростат. Доброто състояние на германската икономика, основен партньор на Австрия, улесни задачата на страната, която е силно зависима от износа към съседката си. В същото време някои вътрешни фактори позволяват да се обясни доброто състояние на заетостта в Австрия. На първо място това е целият арсенал от мерки в подкрепа на безработните или работещите, застрашени да изгубят работата си. Помощите при безработица се плащат само за кратък период - между 20 и 30 седмици, като срокът на изплащане може да бъде увеличен най-много до 52 седмици при определени условия. За да се осигури професионална преквалификация при добри финансови условия за съкратените или застрашените от съкращаване работници, трудови фондации ("Arbeitsstiftungen") предлагат по-дълга финансова гаранция с изплащане на помощи за безработица за максимум четири години и доход, поет от фондацията. "Интересното е, че предприятията участват във финансирането на трудовите фондации и са партньори на концепцията", отбеляза Хедвиг Луц, икономист в един от двата основни икономически института в страната, Виенския институт икономически изследвания (Wifo).
На младите австрийци се предлага така наречената редуваща се професионална подготовка още от 15-годишна възраст, а това отличава особено Австрия от другите европейски страни.
"Австрийската образователна система е силно насочена към професионалното обучение, което прави по-лесен прехода от училището към пазара на труда в сравнение с другите страни", уточнява Луц. Над 128 000 млади австрийци преминават през такова редуващо се учене. Така в Австрия равнището на безработица при младежите под 25 години е най-ниското в ЕС. Средно в 28-те европейски страни то достигна 23,4% за тази възрастова категория през юли, докато при младите австрийци е едва 9,2%. Законово установената продължителност на работната седмица е 40 часа, а предприятията подписват браншови споразумения със синдикатите, за да си осигурят известна гъвкавост - както за работното време, така и за договорите. "В Австрия е доста лесно да се прекрати договор, но също така и да се сключи нов", обяснява експертът. Тази гъвкавост, заедно със силната политическа мобилизация, позволи на Австрия по време на предизборната кампания да намери нова работа на голяма част на служителите от строителната компания Alpine. Втората по големина строителна компания в Австрия беше принудена да обяви фалит в началото на юни. В края на август Агенцията по заетостта съобщи, че е намерила нова работа на 4501 от 4905 засегнати от фалита работници в Австрия. Тази гъвкавост се дължи на консенсус между работодателите и синдикатите, но предложението на кандидата на консервативната Австрийска народна партия Михаел Шпинделегер да бъде разрешен 12-часов работен ден отново пробуди разногласията между левицата и десницата, което е по-скоро необичайно за страната, характеризираща се с консенсус в правителствата на широка коалиция между консерваторите от АНП и социалдемократите от Австрийската социалдемократическа партия (АСДП).
Tweet |
|