АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Проектът е българският победител във Втората покана за иновативни дейности на Европейската градска инициатива, в конкуренция с разработките на над още сто градове.


Износът на стоки от България за САЩ е възлизал на 1,08 милиарда евро през 2024 г., докато вносът е бил 418,57 милиона евро. В сравнение с 2023 г. (1,137 млрд. евро) българският износ на стоки за САЩ е намалял с 4,9 на сто, а вносът се срива с 24 на сто, сочи справка в база данните на Евростат.


Българският град изпреварва емблематични винени региони като Бордо, Ла Риоха и Тоскана. Това отличие затвърждава мястото на Пловдив на картата на винените дестинации, коментира Димитров. По думите му признанието е много повече от титла и е мощен инструмент за видимост и икономическо развитие.


Българският малък и среден бизнес, включително ресторанти, пекарни и магазини, са сред най-бързо адаптиращите се към новите стандарти. От друга страна, някои големи международни вериги в България все още не докладват напредък, което контрастира с ангажиментите.


От новия доклад на ИКЕА разбираме, че мечтаем средно за 1 час и 20 минути повече сън от този, който реално получаваме. Съвети за по-добър и дълбок сън.


Очакванията за предстоящите 12 месеца може да се обобщи така: много стабилност и приемственост, склонност към малко повече оптимизъм и малко по-малко скептицизъм в сравнение с предходната година.


Изчисленията на експертите показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щ. д. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от транзакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.


В последното издание Министерство на финансите пита финансовите посредници у нас дали според тях българският финансов сектор може да се включи активно във финансирането на зеления преход, включително чрез инвестиране в зелени инвестиции от страна на частните пенсионни фондове и застрахователите.


През периода януари - септември 2024 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 63 156.4 млн. лв., което е с 3.6% по-малко в сравнение със същия период на 2023 година. През септември 2024 г. общият износ на стоки възлиза на 6 645.2 млн. лв. и намалява с 9.3% спрямо същия месец на предходната година.


В газовото хранилище "Чирен" съхраняват природен газ общо 12 компании – 7 български и 5 международни, се посочва още в съобщението. Българският газопреносен оператор продължава изпълнението на мероприятията във връзка с настъпващия есенно-зимен период.