АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Епъл" ще трябва да плати 500 милиона евро, докато "Мета" получи глоба от 200 милиона евро, които все още могат да бъдат обжалвани в съда. Твърди се, че компаниите са нарушили Закона за цифровите пазари (DMA) на Европейския съюз, който регулира дейността на големите онлайн платформи, работещи в блока.


Увеличава се разликата между онлайн търговията и търговията на дребно във физическите магазини, след като в редица европейски държави бе въведено законодателство за постепенното премахване на пластмасовите торбички. Почти 74% от европейските купувачи искат пластмасовите торбички да бъдат постепенно премахнати.


До 30 април е срокът, в който собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства могат да платят годишните си задължения с 5% отстъпка, при плащане на цялата сума. До края на този месец е и крайният срок за първата вноска на такса битови отпадъци.


Причината е планираните от Вашингтон такси за кораби, свързани с Китай, и големите вносни мита за ключови регионални търговски партньори подклаждат несигурността и намаляват апетита за американски продукти.


Новите мита за страните от Западните Балкани варират между 10 и 37 процента, отбелязва "Радио Свободна Европа". Албания, Косово и Черна гора са страните с най-ниски такси (10 процента), докато Сърбия е получила най-високия процент (37 процента).


Тези средства са от резервите й в чуждестранна валута, като целта е да се облекчи пазарния натиск и да се стабилизира турската лира, потвърди управителят на банката Фатих Карахан на онлайн конференция с международни инвеститори във вторник, съобщи "Тюркийе тудей".


КЗК се аргументира, че комисионите, които търговците на дребно плащат за приемане на електронни ваучери към операторите, както и трансакционните такси, се определят на изцяло пазарен принцип, като се договарят между участниците в системата.


Компанията е обвинена в две нарушения на "Акта за цифровите пазари" (DMA). Той влезе в сила през март 2024 г. и регулира дейността на "онлайн посредниците и платформите, като например пазари, социални мрежи, платформи за споделяне на съдържание, магазини за приложения и онлайн платформи за пътуване и настаняване", посочва официалният сайт на ЕС.


Всяка стока, която е закупена от регистриран в Европейския съюз електронен търговец, може да бъде върната с изключение на разопакована козметика, книги, храни, напитки или продукти, които са свързани с хигиената.


KYC е процес на проверка на самоличността на потребителите преди извършването на онлайн транзакции. Първоначално въведен в банковия сектор, днес този метод се прилага все по-често и в електронната търговия, телекомуникациите и други дигитални услуги.