АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Таксите за билки и гъби
Таксите за билки и гъби ще се събират еднократно през годината, без да се определят квоти и количества за тях, както беше досега. Това съобщи инж. Валентин Чамбов, старши експерт "Ползвания от горите, търговия и маркетинг" в Изпълнителната агенция по горите по време на дискусия за проблемите в двата
сектора, цитиран от БТА. Форумът бе организиран от Министерството на земеделиетои храните и Изпълнителната агенция по горите. Промените ще бъдат подготвени до няколко месеца, но експертите не бяха категорични кога точно ще влязат в сила и дали това ще стане преди есента, както бизнесът поиска.
Гарантираме, че така държавата ще получи многократно повечеприходи отколкото в момента, които да достигнат 2 млн. лв. при сегашните 100 000 лв., посочи Живко Драганов, председател на "Българската асоциация на билкарите". По думите на Юлиян Колев, председател на Българската асоциация на гъбарите досега се е налагало таксите да се плащат предварително. "И ако паднат валежи и не може да наберем билкитеили гъбите, не можехме да си върнем парите", коментира Колев. Затова поискахме от министерството не само да не увеличава тарифите, но и да направи таксите едногодишни, а защо не и да ги премахне, допълни той. Друг проблем е рандеманът. Не може при 2,20 лв. /кг изкупни цени на малините таксите, които се събират в горите да са 2,80 лв./кг. За гъбата "пачи крак" изкупната цена е 4 евро, а горската такса е 8,40 лв./кг. Освен това в различните горски стопанства има различни практики за събирането на таксите, посочиха от бранша.
Сериозен проблем, особено при билкарите, е пръскането със самолетите, заради което чуждестранните им партньори връщат стоката. Така за миналата година са върнати около 200 - 300 т за 500 000 лв., казаха още Българската асоциация на билкарите.
Tweet |
|