АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.
Сърбия се договори с китайската компания “Чанчун рейуей вийкълс” (CRRC "Changchun Railway Vehicles Co, Ltd) да купи девет електрически влака, съобщи сръбският министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич, цитиран Танюг.
След седем дни ще започне строителството на скоростната железопътна линия Ниш-Цариброд (Димитровград), заяви сръбският президент Александър Вучич в предаването "Кирилица" на телевизия Хепи, съобщи Танюг.
По данни на Агенцията за статистика на Босна и Херцеговина страната е изгубила половин милион туристи заради пандемията от коронавирус, предаде Танюг. В периода януари-юни в страната е имало 209 802 посещения на туристи, което е със 70,6 процента по-малко в сравнение със същия период миналата година.
Първите количества азербайджански газ пристигнаха в Албания по Трансадриатическия газопровод (ТАП), предаде Танюг.
Агенция „Танюг“ уточнява, че задържането е в резултат от запазената дългогодишна макроикономическа стабилност, постигнатото рекордно ниво на валутни резерви и уредените обществени финанси.
Toва е с 4,1 процента повече в сравнение със същия месец на 2018 г., по данни на Държавния статистически институт, предаде Танюг.
Сръбското правителство реши минималната месечна заплата в страната от 1 януари да бъде 30 022 динара /едно евро се разменя за 118 динара/, предаде Танюг. Това представлява увеличение с 11,1 на сто в сравнение с досегашния й размер от 27 022 динара.
Косовският министър на търговията и промишлеността Ендрит Шаля е изпратил писмо до министъра на икономиката на Северна Македония Крешник Бектеши, в което предупредил, че ако властите в Скопие не отменят забраната за внос на косовска риба, Прищина ще забрани вноса на стоки от Северна Македония, предаде Танюг, цитирана от БТА.
За тази година ЕК предвижда ръст от очак 3,1% заради забавяне на икономическия растеж на страните, които са най-големи търговски партньори на Сърбия, предаде Танюг. За 2020 г. комисията запази прогнозата си за 3,8% икономически растеж на Сърбия.