EUR 1.9558
USD 1.8287
CHF 2.0878
GBP 2.3501
CNY 2.5473
you tube
mobile version

Тежки санкции за газови монополисти

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Тежки санкции за газови монополисти

mail13:30 | 14.02.2014прегледи 903 коментарикоментари 0


British Gas и пет други водещи енергийни компании са определили неоснователно високи тарифи за газа. За да се поправим със създалото се положение, трябва да вземем мерки, включващи дори принудително "разделяне на части на която и да е фирма, която се възползва от монополното си положение на пазара във вреда на потребителите". Такова предложение е направил министърът на енергетиката и климатичните промени Едуард Дейви, съобщи в. "Файненшъл таймс".
Министърът е представил вижданията си за проблемите в писмо, изпратено до Службата по газовия и енергийния пазар и Управлението по конкуренцията и пазарите. Дейви уточнява, според британското бизнес издание, че досега основното внимание в  кралството е било насочено към състоянието на електроенергетиката. Само че две трети от потреблението на 85% от жилищата и предприятията във Великобритания се пада на газа, а не на електроенергията. "Анализът показва, че средно енергийните компании трупат от газа тройно по-голяма печалба, отколкото от електроенергията. При някои компании разликата е петкратна", се посочва в писмото на Дейви, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Енергийният сектор във Великобритания бе приватизиран през 90-те години на миналия век. В отрасъла доминират шест компании, които общо държат 90% от пазара. Това са Centrica, действаща на пазара на дребно под марката Бритиш газ, а EDF, Scottish and Southern Energy, RWE Power, E.ON и Scottish Power.
През миналата година повечето от тях вдигнаха тарифите на газа и електричеството. Средно нарастването бе 9,1%, коетое над три пъти над инфлацията от 2,7%. Всички те обясниха решението си с нарастване на загубите и необходимостта да отговарят на изискванията на социалната и екологичната политика на британското правителство.
През последните четири години тези тарифи са се повишили вече с 24%. Това оказва натиск върху британските домакинства, свива средствата на фона на кризата и програмите за съкращаване на държавните разходи, като заплатите на практика не се повишават. На фона на масовото недоволство от цените на енергоносителите премиерът Дейвид Камерън даде да се разбере, че е готов да намали екологичните данъци. А сегашният ръководител на парламентарната опозиция и лидер на Лейбъристката партия Ед  Милибанд обеща за 20 месеца "те да бъдат замразени", ако оглавяваните от него политически сили победят на изборите през 2015 година.


 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1610