АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Асоциацията по рециклиране на текстил е изчислила, че пет пъти теглото на НДК - над 100 хил. тона – толкова текстил изхвърляме годишно в България. Едва 2% от тях се рециклират, а статистиката сочи, че между 50 и 70% от събраните дрехи и другите текстилни продукти в Европа са годни за употреба.
Годишният спад на износа се дължи основно на спада на износа на минерали, горива и електроенергия с 5,6 процентни пункта, на текстил и обувки с 5 процентни пункта и на строителни материали и метали с 2,2 процентни пункта.
Секторът е под огромен натиск поради няколко глобални фактора, сред които войната в Украйна, предизвикателства с логистиката в Африка и възхода на ултра-бързата мода. Заедно те са довели до прекомерно предлагане на употребяван текстил и значителен спад в търсенето от традиционните пазари за износ.
Тук има 3600 магазина, в които могат да се открият различни стоки, сред които текстил, кожи и килими. Мястото се отличава и като средище на занаятчии, които и в наши дни спазват традицията за предаване на занаята от майстор към чирак, най-вече в бижутерията, калиграфията и орнаментиката.
По данни от ЕС през последните 5 години средностатистическият европеец си е купил между 15 кг и 26 кг текстилни продукти. Това се равнява на повече от емисиите, отделени при пътуването му до работа и обратно за същия период.
Учените от катедра "Текстил, кожи и горива" на ХТМУ са фокусирани върху медицинския текстил - превръзки за рани, с които да се проследява състоянието им и да се лекуват.
Екотаксите не са глоба, а инвестиция в поддържането на единна система за редуциране на отпадъка и изработката на нови изделия без използване на първични суровини, изтъква Асоциацията по текстилно рециклиране.
През 2022 г. 27 страни членки на ЕС, към които се присъединиха Норвегия, Великобритания и Швейцария са произвели 56 милиона тона пластмаса (без рециклираните изделия и синтетичния текстил). Тази цифра се сравнява с 400,3 милиона тона пластмаса, произведени в световен план миналата година.
Сред компаниите, които са на ръба на фалита и в момента, са фирми от строителния и енергийния сектор, производители на мебели и текстил, медицинско оборудване и др.
Около 20% от глобалното замърсяване на водата е причинено от боядисването и довършителната обработка на текстилните продукти с микро пластмаси. Текстилната индустрия използва 45 млн. тона нефт и площи обработваема земя, които могат да изхранят 80 млн. души.