АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
С пенсия от 22 000 рубли (малко под 200 евро) руски пенсионери няма да могат да си позволят да купят за новогодишната си трапеза традиционния "червен хайвер" от сьомга. Цената му скочи двойно за една година, достигайки 13 000 рубли (116 евро) за килограм.
От възрастните китайци се очаква да помагат в различни сектори, сред които образованието и спорта. По този начин китайските власти се опитват да компенсират недостига на работници и служители в редица икономически сектори в азиатската страна, посочва Ройтерс.
Представителите на по-младото поколение – от 15 до 29 години, използват мобилния си телефон поне 24 месеца преди да си вземат нов, докато хората на възраст между 30 и 49 години предпочитат да задържат устройствата си по-дълго – около три и повече години.
"Малката Русия" отстъпва на голямата млада България и застаряващата Европа. Едната половината от купувачите на апартаменти за почивка по морето са българи - до 30 години с високи доходи, предимно от ИТ сектора, а другата - пенсионери от Германия, Франция, Италия, Нидерландия.
На този фон възниква въпросът - какво можем да направим, за да избегнем неочакваните високи сметки за непоискан роуминг? Следвайте няколко съвета, дадени от експерти.
Всички пенсионери могат да проверят осъвременените от 1 юли размери на своите пенсии и добавки през интернет в Единния портал за електронни услуги (ЕПЕУ) на НОИ, раздел „Електронно осигурително досие за пенсия“, рубрика „Отпуснати пенсии“ – „Актуална справка за пенсионер“.
То влиза в сила от 1 юли 2024 г. Прилагат се съвкупността от предвидени мерки – осъвременяване на трудовите пенсии с 11%, повишаване на % на добавката от пенсията на починал съпруг/а, повишаване на МР на пенсията за осигурителен стаж и възраст, определяне на нов по-висок размер на социалната пенсия за старост и др.
При броя на започналите работа през април административната статистика на Агенция по заетостта отчита увеличение – през месеца те са 16 263 , което е с 2 031 души повече спрямо предходния месец. Работа с подкрепата на бюрата по труда намериха и 287 пенсионери, учащи и заети.
Без телефон (стационарен или мобилен) са 1.0% от домакинствата. Само стационарен телефон имат 1.0%, а 90.6% - само мобилен (преобладават тези с два и повече мобилни телефона). Двата вида телефони (стационарен и мобилен) притежават 7.4% от наблюдаваните домакинства.
Това е с 1721 души повече спрямо предходния месец. През месеца работа с подкрепата на бюрата по труда са намерили 378 пенсионери, учащи и заети. Представителите на рисковите групи, които са намерили своята трудова реализация през март чрез субсидирани работни места, са 317 – 34 по програми и мерки за заетост и 283 – по проекти на ПРЧР 2021-2027.