АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Предвижда се тя да започне в следващите до 3 месеца и ще бъде в рамките на една година, съобщи министърът на финансите Теменужка Петкова при посещението си на пункта днес.


В бюджета за тази година не се предвижда увеличение на данъците, а заложеният бюджетен дефицит е в размер на 3% от БВП. След края на гласуването министърът на финансите Теменужка Петкова благодари от парламентарната трибуна на всички, които са подкрепили приемането на второ четене на Закона за държавния бюджет за 2025 г.


Министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на БНБ Димитър Радев подписаха писмото с искане до ЕК и ЕЦБ за изготвяне на извънредни конвергентни доклади.


Министърът на финансите Теменужка Петкова изиска спешно от разпоредителите с бюджет информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за точна предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа.


КФП за 2022-2024 г. показва следното: Приходите и помощите намаляват до 35,7% от БВП, данъчно-осигурителните приходи са нараснали от 46,8 млрд. лв. за 2022 г. на 58,7 млрд. лв. за 2024 г. което представлява ръст от 11,9 млрд. лв. или средногодишен ръст от около 6,0 млрд. лв. в резултат на икономическия ръст и мерки за повишаване на събираемостта на приходите.


Със заповедта на финансовия министър Теменужка Петкова се запазва размерът на индивидуална квота така, както беше определен и за 2024 г. Това се прави с цел намаляване на административната тежест за операторите на ваучери за храна при предоставяне на индивидуални квоти.


Петкова обясни, че е в сила т.нар. минимален глобален данък и банките вече ще заплащат 15% данък – 10% корпоративен данък и още 5% данък. При обсъждането банките предоставиха информация, че плащанията им за 2025 г. ще бъдат в размер на 1,125 млрд. лева.


Проектобюджетът на България за 2025 година ще бъде с 3 процента дефицит, каза на 28 октомври служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).


В проекта за бюджет е заложено връщане на ставката на ДДС от 20 процента върху хляба и за дейността на ресторантьорите. Годишният ефект от връщането на ставката е 400 млн. лева, каза Петкова.


Това е с близо 78 млн. лв. повече в сравнение с 2022 г., показват данните на МФ. Те бяха представени пред членовете на Съвета за развитие на гражданското общество (СРГО). Заседанието беше председателствано от вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова.