АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проблемите през тази година пред производителите са климатичните условия – сушата, интензивните валежи, високите температури, както и напояването.
Заради високите температури гроздоберът започна по-рано в сравнение с предходни години и се очаква да приключи по-рано, но все още кампанията продължава с брането на късните червени сортове. През 2023 г. винарските изби са изкупили общо 93 047 805 кг грозде.
В нито едно от населените места с питейно-битово водоснабдяване от 14-те язовира, управлявани от МОСВ, няма воден режим. Продължителното засушаване, високите температури, липсата на валежи, меката зима с липса на пролетно пълноводие са комплекс от фактори, които неминуемо водят до намаляване на водните количества в реките.
Това каза доц. д-р Галин Георгиев, ръководител на отдела по селекция на слънчоглед в Добруджанския земеделски институт – Генерал Тошево. Той посочи също, че досега не е било две поредни години да има толкова високи температури - няколко месеца над 35 градуса. За слабата реколта допринася и липсата на валежи, допълни още доц. Георгиев.
Досега не е било две поредни години да има толкова високи температури - няколко месеца над 35 градуса. За слабата реколта допринася и липсата на валежи.
Температури над 28-30 градуса не се отразяват добре на фасула и започват да окапват част от цветовете, обяснява Чикуртев. Особено неблагоприятно е повлияла поредицата от няколко дни с екстремни жеги.
В Югоизточна Европа се наблюдаваха необичайно високи температури, които предизвикаха повишено търсене на охлаждащи мощности, а това, в съчетание с незначителните валежи, доведе до повишаване на цените на електроенергията до цени, достигащи над 500 евро за мегаватчас в някои региони.
Украйна значително сви доставките на електроенергия през юли заради поправки на няколко ключови ядрени мощности и рекордно високите температури. Според украинските власти страната е загубила почти половината от капацитета си за производство на енергия заради атаките.
Така е достигнато най-ниското ниво през 21-ви век. Основните причини са спадът в производството през миналата година поради високите температури, съчетани с недостиг на вода, както и сравнително ниската цена на ориза в сравнение с цените на други култури като пшеницата.
Високите температури през това лято тласкат рибните пасажи все по-навътре в морето, където водата е по-хладна, каза още изпълнителният директор на АПРП.