АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Тенденции: БГ бизнес & международна търговия
Средно 13% от фактурите, издавани от европейските компании, са за чужбина. Отнесено към целия оборот за финансовата година, немските компании имат най-висок обем международни вземания, като приблизително всяка пета фактура, изпратена в чужбина (21%), е издадена в Германия. С 18% Унгария се нарежда втора в Европа, докато Гърция и Русия са на дъното на класацията (със съответно 7 и 4% фактури, издавани към партньори извън националните им граници). Това показват резултатите от представителното проучване на EOS Group „Навици за плащане в Европа“ 2015, за целите на което институтът за пазарни проучвания TNS Infratest се е допитал до 2 800 компании в тринадесет европейски държави.
Компаниите в Европа демонстрират по-голяма предпазливост що се отнася до международните им бизнес отношения. Средно 50% от тях прилагат по-стриктни условия за плащане към чуждестранните си клиенти, тъй като се притесняват от несъбираеми дългове. Това е стандартна практика във всички страни, където е проведено изследването, и тя се прилага от 43% от българските компании, 44% от белгийските и показателните 56% в Испания и Русия. Самите компании не предвиждат сериозен ръст на бизнеса с чужбина. Само 21% от тях допускат, че ще има чувствително раздвижване в международната им търговия. В Западна Европа, Германия (29%) и Великобритания (25%) са относително по-оптимистични в очакванията си, а в Източна Европа българските (25%) и румънските компании (27%) са най-склонни да демонстрират позитивни нагласи. Като цяло в Европа, Франция и Русия са най-скептични по отношение развиването на международната търговия.
Европейските компании посочват законодателните рамки и съответните правни системи в другите страни като най-голямото предизвикателство за плащания по издадени фактури, въпреки че 44% от тях декларират, че са добре подготвени да се справят с това, както и с други затруднения, свързани със събирането на вземания от чужбина. От друга страна, средно 41% от компаниите вярват, че възстановяването на неизплатени суми от друга държава е трудно без помощта на външен специалист по събиране на вземания. В Западна Европа австрийците и французите (съответно 51% и 44%) са най-силно убедени в това. Румънците, гърците (по 48%) и словаците (46%) от своя страна най-настоятелно застъпват тезата, че в Източна Европа бизнесът има по-голяма необходимост от специалисти по управление на вземания. „Не е изненадващо, че компаниите идентифицират тази нужда. Наред с различията в правните системи, международният бизнес е силно повлиян от културните специфики, езиковите бариери и географските разстояния.
Tweet |
|