АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Размерът на фискалния резерв към 30.09.2024 г. е 14 838,2 млн. лв., в т. ч. 13 401,6 млн. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 1 436,6 млн. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.
Активността на жилищния пазар е сравнително устойчива през последните месеци, като броят на одобрените ипотечни кредити се доближава до нивата отпреди пандемията въпреки значително по-високите лихвени проценти.
Растежът на световната икономика догодина ще остане значителен и ще бъде на ниво от около 3 на сто на фона на намаляването на лихвените проценти от много големи централни банки и силното представяне на американска икономика, съобщи Ройтерс, като се позова на анкета сред 500 икономисти.
Лихвените проценти при новите срочни депозити в лева за домакинства бележат лек ръст, като към края на септември 2024 г. достигат 1,02% в сравнение с 0,63% към края на септември 2023 г. Това съобщи Асоциацията на банките в България (АББ) във връзка със Световния ден на спестовността.
Размерът на фискалния резерв към 30.09.2024 г. е 14 838,2 млн. лв., в т. ч. 13 401,6 млн. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 1 436,6 млн. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.
Имотните пазари в България, Полша, Румъния и Чехия показват както сходства, така и различия в развитието си през последната година, в която икономиката се сблъсква с висок процент на инфлация. Всяка от тези държави среща сходни макроикономически предизвикателства като инфлация, високи лихвени проценти и административни бариери, но реагира с уникални решения.
Лихвите по едногодишните срочни депозити могат да се понижат с поне 20 базисни пункта, докато тези с по-дълъг срок могат да се свият най-малко с 25 базисни пункта, според информацията на "Блумбърг нюз".
Най-голямо е поскъпването на квадратния метър в областните градове Видин, Кюстендил, Ловеч и Сливен, където за поредна година се отчита покачване от над 20%. Причината за това е най-вече догонващата тенденция за региони, в които развитието на пазара е изоставало преди това.
Близо половината от младите хора (47 на сто) смятат, че автомобилът ще има по-важно място в бъдеще, докато 33 на сто смятат, че то ще остане без промяна. В проучването от 2011 г. тези две стойности са обърнати, като само 29 на сто от тези под 30 (години) смятат, че автомобилите имат светло бъдеще, докато днес това важи за 45 на сто.
Рим обмисля две опции за строителството на нови реактори - американската Westinghouse или френската EDF. Развитието на ядрената енергетика в Италия беше спряно с референдум през 1987 г. , потвърдено и с ново допитване през 2011 г. Въпреки това обаче страната е запазила своята експертиза, смятат в ядрените среди.