EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Тенденция: Завръщане към минните професии

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Тенденция: Завръщане към минните професии

mail15:02 | 31.05.2024прегледи 507 коментарикоментари 0


През последните години в Мадан се наблюдава засилен интерес и завръщане към минните професии, заяви пред БТА инж. Сергей Атанасов, изпълнителен директор на ГОРУБСО – Мадан.  Минното дружество издържа стипендианти студенти, за които минно-геоложките специалности вече са желани, виждайки бъдеще в рудодобивното предприятие в родопския град. Кадри за оловно-цинковите мини се обучават и в Професионалната гимназия "Васил Димитров" в Мадан, в която има прием за специалността "Добивни и строителни минни технологии".

След края на учебната година, в ГОРУБСО – Мадан се очаква да постъпят младежи, дипломирани в гимназията. Наред с учениците, в Професионалната гимназия се обучават по минни специалности задочно и 15 работници в ГОРУБСО.  Повишеният интерес към тези специалности, според инж. Атанасов, е показател, че дипломиращите се младежи виждат възможност за кариерно развитие в ръководеното от него предприятие. След годините на губещо държавно предприятие,  ГОРУБСО – Мадан вече е във финансова стабилност.  Подобна тенденция през последните години е следствие на това, че хората виждат дългосрочно развитие на фирмата, коментира директорът.  Според него важен фактор за стабилността на минното дружество е фактът, че основен акционер в ГОРУБСО – Мадан е КЦМ, което дава повече перспективи и сигурност като комбинация между металургия и рудодобив. 

През 2024г. е удължен срокът за търсене и проучване на две от площите, по които ГОРУБСО – Мадан работи през последните 3 г. Предприятието очаква да получи и разрешение за регистрация на търговско откритие за площ "Петровица - север". Разрешението  веднага след това ще даде право и за концесия за добив от тази площ, проучвана  през последните 10 г. Това е много сериозно постижение, защото сме извървели пътя да проучим една площ, да докажем запаси в нея и след това да стигнем до ниво да вземем концесия за добив, посочи още инж.Сергей Атанасов. Проучванията показват доказани рудни запаси в тази площ за около 10-15 г. 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6487