АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Тенденция: По-чести, но по-кратки пътувания
Прогонването на стреса е основната причина за хората да пътуват. Това показва проучването “Глобални нагласи за пътувания” на Visa. То изследва в подробности моделите и тенденциите на пътуване и туризъм през 2017 г. и е проведено сред повече от 15 000 пътуващи от 27 държави. Изследването разкрива, че хората се притесняват, когато носят пари в брой по време на път.
Макро тенденции при пътуванията през 2018 г.:
- Все по-кратки пътувания: средният брой нощувки на глобално ниво е осем, в сравнение със средно десет нощувки за пътуване през 2013 г.
- Повече пътувания в чужбина: на глобално ниво се очертава тенденция за повече пътувания в бъдеще: от средно 2,5 пътувания за последните две години до средно 2,7 за предстоящите две. Най-много пътувания през последните две години са осъществени в региона на Северна и Южна Америка – средно 3,2 за 2017 г.
- Технологиите помагат на пътуващите да се ориентират по-лесно: 88% от пътуващите споделят, че са имали интернет връзка по време на пътуването си. Почти половината от участниците в проучването (44%) използват приложения за споделено пътуване на територията на държавата, която посещават.
- Няколко дестинации с едно пътуване: 11% от пътуванията по света включват посещения на няколко държави в рамките на едно пътуване.
- Най-посещаваните държави са Япония, САЩ и Австралия: най-посещаваната дестинация в света през последните две години е Япония, която измества САЩ от челното място. Тук трябва да се отбележи и ролята на предпочитанията според произхода: например, хората от региона на Тихоокеанска Азия най-често избират Япония като дестинация за пътуване. Американските граждани предпочитат континентална Европа, Мексико, Канада и Япония.
- Общ разход: жителите на Саудитска Арабия се нареждат на първо място по отношение на общата изхарчена сума за резервации, билети и разходи по време на пътуване в чужбина. Следват ги китайците, австралийците, американците и кувейтците.
Улеснени разплащания в чужбина
Все повече хора се възползват от възможностите на технологиите при планиране на своето пътуване – през 2017 г. 83% от пътуващите са използвали технологично решение, в сравнение с 78% през 2015 г. Същевременно, обаче, по-голямата част от хората все още избират аналоговите методи за разплащане в чужбина.
Въпреки че много от пътуващите използват банкови карти, повечето от тях (77%) все още предпочитат разплащане в брой.
Тенденции при разплащане в брой по време на пътуване в чужбина:
- Парите в брой причиняват тревожност: основното притеснение по време на пътуване е загубата или кражбата на пари в брой.
- Разточителни разходи: средната похарчена сума при пътуване в чужбина е 1 793 долара за едно пътуване. Средната сума в брой, с която пътуващите разполагат в себе си, достига еквивалента на 778 долара[1].
- Предварителна подготовка: За да разполагат с такива суми в брой, 72% от хората обменят пари в съответната валута още докато са в родината си и преди самото пътуване.
- Съображения за сигурност: едва един на всеки десет души тегли пари от банкомат в чужбина. Водещата причина за това е свързана със сигурността – един от всеки петима пътуващи посочва, че не тегли пари от банкомат от съображения за сигурност. Жителите на Европа, Близкия изток и Африка са по-склонни да теглят пари от банкомати в чужбина, в сравнение с хората от останалите региони.
- Спестени пари в брой: Цели 87% от хората посочват, че разполагат със останали пари в брой в края на пътуването. Едва 29% от пътуващите обменят оставащата сума обратно във валутата, в която могат да я ползват в родината си. Средният размер на останалите пари в брой на глобално ниво е 123 долара.
[1] Еквивалент в съответната местна валута
Снимка: Pixabay.com
Tweet |
|