АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Анализ на iBanFirst: Доларът понася удар на фона на търговските политики на Тръмп. Доларът изглежда плаща цената на заобикалящата го нестабилност в САЩ. На валутния пазар перспективите сега са особено неблагоприятни за зелената валута.


За това съобщава НАП в свой анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш. Оттам сочват, че в общия случай домашните майстори са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна или кредитна карта, с ваучер.


По-силен растеж от очаквания през четвъртото тримесечие: Икономиката с отлични резултати от +3.1% ръст през последното тримесечие на 2024 г.• Висок ръст на заплатите към декември • Инфлацията отново нагоре през януари.


Със запасите, които сега са под средните за сезона отпреди войната, Европа е изправена пред нарастващ натиск да осигури доставки преди зимата на 2025-2026 г. Това показва анализ на агенция Кофас.


Столичният общински съвет ще разгледа две предложения на районните кметове на „Красно село“ и „Кремиковци“ за кандидатстване по проект „Красива България“. Това предвижда дневният ред, публикуван на сайта на Столична община.


Несъответствието е било констатирано от служители на НАП при извършено наблюдение и анализ на данните, постъпващи в приходната агенция от фискалните устройства на търговците чрез дистанционна връзка.


Въз основа на допусканията за ново дългово финансиране през периода 2025 – 2028 г. се предвижда държавният дълг да достигне съответно до 59,8 млрд. лв. (27,8% от БВП) през 2025 г., 66,6 млрд. лв. (29,3% от БВП) през 2026 г., 73,7 млрд. лв. (31,0% от БВП) през 2027 г. и 81,1 млрд. лв. (32,8% от БВП) през 2028 г.


В есенните си прогнози организацията прогнозира инфлация на ниво от 2,4 на сто за 2024 г. и 2,7 на сто за следващата година, като за 2026 г. очакванията са тя да се свие до 2,5 на сто. Данните са коригирани надолу спрямо предишния доклад, публикуван през май, когато ОИСР обяви, че очаква инфлация за 2024 и 2025 г. да е на ниво от съответно на 3 и 2,8 на сто.


Вятърната енергия на брега и в морските територии ще намали цените на електроенергията и ще спомогне за балансирането на пазара. Техническият потенциал за вятърна енергия в българския участък на Черно море се оценява на 116 ГВт.


Според публикувания на интернет страницата на МЗХ Оперативен анализ за основни земеделски култури (Бюлетин № 44/2024), има увеличение на продукцията от десертно грозде, малини, орехи и круши в границите от 2,1 на сто (грозде) до 21,8 на сто (круши).