EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

ТЕЦ и АЕЦ влизат в НЕК

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ТЕЦ и АЕЦ влизат в НЕК

mail15:30 | 18.11.2010прегледи 1130 коментарикоментари 0


Предвижда се обединение на Националната електрическа компания /НЕК/ с АЕЦ "Козлодуй" и държавните части от топлоцентралите в комплекса "Марица изток". Това коментира на конференцията "В търсене на енергия - какво спира ВЕИ проектите в България" депутатът от ГЕРБ Валентин Николов - член на парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм.
По-късно пред журналисти Николов уточни, че дружествата ще се обединят под "шапката" на НЕК, с което ще се избегне декапитализация на компанията, предаде БТА. По думите му към момента НЕК се съставлява от 70 на сто привлечен капитал и 30 на сто - собствен. Предвижда се също от НЕК да бъде отделен "Електроенергийният системен оператор" /ЕСО/.
Един от обсъжданите варианти е новата голяма НЕК, отделеният ЕСО, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" да съставляват бъдещия "Български енергиен холдинг" /БЕХ/, коментира Николов. Според него с предвижданата нова структура на енергийните дружества ще се избегне и абсурдната ситуация НЕК и АЕЦ да се конкурират за международните пазари, след като и двете дружества са държавна собственост.
От думите на Николов стана известно, че се обмисля и втори вариант за преструктуриране, при който да бъдат отделени производствените и преносните енергийни дружества. Той предвижда във втори БЕХ да бъдат отделени преносните дружества или да се структурират като дирекция към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Преструктурирането на енергийните дружества трябва да завърши до март 2011 година в изпълнение на европейските изисквания.
Депутатът коментира още, че съществува голям проблем със "студения" резерв от резервни мощности, който се поддържа в ТЕЦ "Бобов дол и в ТЕЦ "Варна". По думите му в тях не се поддържа и половината от необходимите 1000 мегавата резервни мощности.
"Студеният" резерв не е реален, ако един хилядник отпадне от енергийната система, това ще създаде голям проблем и водноелектрическите централи ще трябва да поемат голяма част от удара, коментира той. Според Николов част от проблема е, че ТЕЦ "Варна" няма достатъчно въглища.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6218