АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Електроцентралата ще продава произвежданата електроенергия на свободен пазар, след като в края на миналия февруари изтече дългосрочното споразумение на НЕК с "КонтурГлобал Марица Изток 3" за изкупуване на електроенергия и временно спря производството.
Само през декември електропроизводството се е равнявало на 342 160 мегаватчаса (MWh), което според данните на централата е рекордно високо месечно производство за 2024 г. Така произведената от нея електрическа енергия през месеца се равнява на 9 процента от цялото потребено количество в България през периода.
Доходите на работниците са доста високи и стабилни, като варират от 1200 до 1600 долара на месец на японския и корейския пазар; 800-1200 долара на месец в Тайван (Китай) и европейските страни; 700-1000 долара на месец за квалифицирани работници и 500-600 долара на месец за неквалифицирани работници на пазарите в Близкия изток и Африка.
Най-модерната въглищна централа в България произведе близо 305 000 MWh електроенергия през миналия месец, като това е най-голямото месечно производство на централата от началото на 2024 г. досега. Това количество енергия се равнява на средното месечно потребление на около 1 милион български домакинства.
"От 1 януари 2025 година 3-и и 4-ти блокове на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" ще заработят и до края на март ще дават своя принос за поддържане баланса и сигурността на електроенергийната ни система", заяви министър Малинов. По думите му така ще се намали значително потенциалът от внос на електроенергия от съседните пазари.
Централата има осигурени на склад над 280 000 тона лигнитни въглища. Осигурените на склад въглища биха осигурили нормалната работа на централата при пълно натоварване за близо месец.
В края на февруари ТЕЦ "Марица изток" 3 излезе на свободния пазар и временно прекрати дейност. През март от "Бюрото по труда" в Стара Загора обявиха, че са получили уведомление за съкращаване на 160 работници от предприятието от 10 май.
Според служебния министър на туризма балканските държави имат потенциал да се рекламират като общ бранд и дестинация. Той счита, че Балканите са интересни отвъд океана, както и за туристи от Далечния изток. Големите усилия в туризма генерално са насочени към въздушната свързаност, допълни Милошев.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго се понижи с нови 4 долара до 260 долара за тон за доставка през ноември.
Основният двигател на този ръст са атрактивните банкови условия и ниските лихви по кредитите. В същото време, пред пазара стоят много неизвестни, като например влизането на България в Еврозоната, както и глобалните събития като военните конфликти в Русия/Украйна и Близкия Изток, които също оказват влияние.