АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Годишният спад на износа се дължи основно на спада на износа на минерали, горива и електроенергия с 5,6 процентни пункта, на текстил и обувки с 5 процентни пункта и на строителни материали и метали с 2,2 процентни пункта.
През октомври 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (+8.6%), „Облекло и обувки“ (+8.2%), „Образование“ (+1.8%) и „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ (+1.1%). Намаление е регистрирано само в група „Транспорт“ (-0.3%).
През юли 2024 г. спрямо юни 2024 г. при производството на енергийни продукти най-голямо нарастване се наблюдава при електрическата енергия - с 42.1%. Значително нараства производството на твърди горива - 2.6 пъти, дължащо се на по - ниското производство през юни 2024 г. и конюнктурата на пазара на електрическа енергия.
През юни 2024 г. спрямо май 2024 г. при производството на енергийни продукти най-голямо нарастване се наблюдава при твърдите горива - с 27.9%. Най-голямо намаление е регистрирано при електрическата енергия - с 3.9%. При доставките на енергийни продукти най-голямо нарастване се наблюдава при твърдите горива - с 22.2%. Най-голям спад е регистриран при природния газ - с 10.3%.
През юли 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (+8.7%), „Ресторанти и хотели“ (+3.9%), „Транспорт“ (+0.9%), „Здравеопазване“ (+0.4%) и „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ (+0.4%). Намаление е регистрирано в групите: „Облекло и обувки“ (-3.0%) и „Съобщения“ (-0.6%).
Търговският оборот нараства с 4.3% спрямо юни 2023 г., показват календарно изгладените данни. За месеца е отчетено увеличение на оборота при всички големи групи: „Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 1.9%, „Търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 1.0%, и „Търговия на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи...
При доставките на енергийни продукти най-голямо нарастване през май се наблюдава при автомобилния бензин - с 83,7 на сто.
На пазарите на горива ситуацията остана нееднозначна, като цените на газа се повишиха поради бавното натрупване на запаси, докато цените на въглищата и въглеродните емисии претърпяха относително сериозни загуби на фона на слабото търсене в Азия и предпазливите пазарни настроения.
Намаление на оборота при „Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 9.7% и „Търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 3.4%, докато при „Търговия на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия“ се запазва нивото от предходния месец.
Руското правителство ще разгледа възможността за удължаване на разрешението за износ на бензин в края на юни, посочи по-рано този месец вицепремиерът Александър Новак. Рафинериите произвеждат достатъчно горива за транспорт както за вътрешния, така и за експортния пазар.