АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Томислав Дончев: Опростяваме процедурите



Намаляваме броя на режимите и броя на актове, които уреждат публичното възлагане. Това заяви министърът по еврофондовете Томислав Дончев. Министър Дончев представи промените в Закона за обществените поръчки пред депутатите от икономическата комисия в НС на първо четене. Основната иновация и промяна е премахването на Наредбата за малките обществени поръчки, посочи той. Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки е изготвен в МС в изпълнение на Концепцията за промени в законодателството по обществени поръчки през 2011 г., приета от правителството на 12 януари 2011 г. Тя е разработена по повод препоръките от доклада на Европейската комисия от юли 2010 г., направени след мисията за напредъка на страната по Механизма за сътрудничество и проверка.
Едно от най-съществените изменения е свързано с намаляване вида на процедурите и броя на режимите, чрез които се възлагат договорите за обществени поръчки в страната, се казва в мотивите на вносителите от МС. Това се постига чрез отменяне на Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки, съответно отпадане на предвидените в нея процедури. Обществените поръчки на стойностите по действащата наредба ще се възлагат чрез процедурите, регламентирани в закона, като са предвидени и известни облекчения. Обществените поръчки се разделят на 3 групи в зависимост от стойността.
Първата група са обществени поръчки със стойности, равни или по-високи от европейските прагове при доставки, услуги и конкурс за проект те са 244 475 лв. Изключение е прагът при обект строителство, при което стойностите са равни или по-високи от 2 400 000 лв. Следват поръчки на стойности по т.нар. "национални прагове", за които важат същите правила и процедури, но са предвидени и някои облекчения. Възлагането на обществените поръчки на най-ниските стойности се извършва, както и досега – свободно, и се доказва с първични платежни документи. Запазва се изискването за сключване на писмен договор, когато поръчката е с обект строителство.
В приетата от правителството концепция са предвидени редица мерки, които целят облекчаване и опростяване на възлагателния процес. Те са реализирани чрез изменения и допълнения в действащата нормативна уредба, предложени със законопроекта.Намаляване на броя и вида на приложимите образци, предлага се да отпадне платената публикация в "Държавен вестник", тъй като тя ненужно дублира част от информацията за поръчките, публикувана в Регистъра на обществените поръчки. Това ще доведе до спестяване на средства на възложителите и на бюджета.
Извън предложените в законопроекта промени остават специалните обществени поръчки и провеждането на конкурси по реда на Наредба за провеждане на конкурси в устройственото планиране и инвестиционното проектиране поради техния специфичен предмет. Кога ще бъде уредена тази законодателна материя, запита депутатът Корнелия Нинова по време на заседанието. Експертите от МС обещаха това да стане до края на тази година. /БГНЕС
Tweet |
|