АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Държави като Сърбия, Северна Македония, Босна и Херцеговина и Албания отбелязаха значително увеличение на посетителите, като турските туристи са сред водещите групи, изследващи тези живописни и исторически дестинации, посочва вестникът.
В класацията от платформата сочат своя избор от 30 дестинации, които нейните потребители трябва да посетят за 2025 г., както и чисто нов преглед на топ 10 на тенденциите за пътуване.
Ето кои са топ 5 дестинации, където почиваха българите за лято 2024. Тази година те се ориентираха предимно в средиземноморските страни, като най-предпочитани са Испания, Гърция и Италия.
От друга страна, за разлика от предишни години, през това лято се отчита значително увеличение на продажбите на пакети за полети и настаняване до Обединените арабски емирства. Дубай и Абу Даби са най-популярните дестинации.
Българските черноморски курорти предлагат намаление на туристическите пакети през септември. След протестите срещу туристическия поток в популярни европейски дестинации, международно американско проучване показва, че 90% от пътуващите търсят различни от традиционните направления.
Сред най-посещаваните дестинации от българските туристи са общините Столична, Варна, Несебър, Велинград, Пловдив, Бургас, Банско, Сандански, Самоков (включва и к.к. Боровец ), Велико Търново, Хисаря, Разлог и др. Това съобщи Министерството на туризма във връзка с новопубликувани данни от изследване на НСИ за второто тримесечие на 2024 г.
Въпреки очакваното повишение на трафика с около един процент, през тази година се запазва спадът спрямо предпандемичната 2019 година. За сравнение тогава от Летище Бургас са изпълнени полетни програми на 72 авиокомпании до 132 дестинации в 37 страни. Летището е обслужило над 2,8 милиона пътници.
От пролетта необичайни промоции за летни дестинации в Европа показаха, че някои компании срещат трудности да запълнят самолетите си с очаквания темп.
Привлечени са шест нови авиокомпании и са добавени 28 нови дестинации, а около 60% от авиокомпаниите, опериращи на летището, вече са нискотарифни превозвачи, което отразява значителното преминаване към по-достъпни възможности за пътуване в световен мащаб, допълват от фирмата оператор на аеропорта.
Проектът ще се осъществи със съдействието на Програмата на ООН за развитие, МТ на Турция, Агенцията за насърчаване и развитие на туризма, университет „Сабанчи“ и компания Enerjisa Enerji. SENTRUM се стреми да превърне малки села в устойчиви „зелени“ дестинации, да се опазят местните културни и природни ценности, както и да се стимулира туризмът, базиран на общността.