EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Топ инвеститори в имоти в София

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Топ инвеститори в имоти в София

mail15:10 | 19.03.2015прегледи 1135 коментарикоментари 0


Намаляващата доходност на развитите пазари е възможност за Централна и Източна Европа, в частност – и за България, да се върнат във фокуса на инвеститорите в недвижими имоти. В момента има много свободни капитали, в Германия и в други западноевропейски страни лихвите са отрицателни и това насърчава мениджърите да насочат ресурси към имотния сегмент. Това отбеляза Йорн Щобе, председател на Eвропейския борд на Кралския институт на лицензираните консултанти в недвижимите имоти (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) и изпълнителен директор „Инвестиции в недвижими имоти“ на Deutsche Asset & Wealth Management, част от Deutsche Bank. Той бе сред лекторите на второто издание на конференцията „Пазарни оценки и инвестиции в недвижими имоти“, която се провежда днес в София. Организатор е консултантската компания Forton, стратегически партньор на Cushman&Wakefield, с подкрепата на Камарата на професионалните оценители и RICS.
Според Йорн Щобе пренасочването на инвеститорите в имоти към пазарите в Централна и Източна Европа е процес, който ще наблюдаваме в близките няколко години. За момента те се интересуват основно от Чехия и Полша, които приемат като развити пазари. Румъния, а след нея – и България, обаче също се очаква да влязат в плановете им в близките години.
Самият аз като представител на големи инвеститори в момента проучвам възможностите в региона, посочи Йорн Щобе и допълни, че само през миналата година управляваният от него фонд е инвестирал 1.3 млрд. евро. По думите му основното предизвикателство пред имотните пазари в Европа е слабият икономически растеж, а в частност пред България – ниската прозрачност при сделките и корупцията.
Въвеждането и прилагането на единен стандарт за измерване на площи (International Property Measurement Standard - IPMS) бе сред темите на конференцията „Пазарни оценки и инвестиции в недвижими имоти”. Специален гост на събитието беше зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, който получи първото копие от преведения на български IPMS за офис площи. Копието бе връчено от Сандер Сюрватър, който отговаря за международните контакти в RICS.
„Чуждестранните инвеститори все още не се чувстват достатъчно сигурни на българския пазар, макар и той да предлага много възможности за инвестиции в първокласни активи на второстепенен пазар, както и възможност за диверсификация и повишаване на средната доходност в портфейлите им”, коментира изпълнителния директор на Forton Михаела Лашова. Едно от условията това да се промени, е да докажем, че имотните пазари на Балканите предлагат услуги по международно признати стандарти.
Единният стандарт за измерване на офис площите – IPMS, е в сила от миналата година и българският език е един от двата, на които е преведен до момента, редом с китайския. Разработен е от международна коалиция с участието на 61 организации и институции, сред които е и RICS. В момента се разработва единен стандарт за измерване на жилищните имоти, а през следващата година се очаква приемането на такъв и за търговските площи.
Според Сандер Схюрватър от RICS до момента в практиката на офис пазара са ползвани пет различни стандарта за измерване на площи, които в някои случаи дават отклонения до 24% в крайните резултати. По думите му въвеждането на единен стандарт в условията на все по-глобален пазар на имоти ще осигури съпоставимост и ще улесни всички участници – инвеститори, оценители, финансови институции.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg