EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Топлофикациите против шока с цените

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Топлофикациите против шока с цените

mail13:05 | 03.06.2014прегледи 885 коментарикоментари 0


Представителите на топлофикационните дружества в страната  възразиха по време на откритото заседание в ДКЕВР срещу шоковото според тях повишение на цените на топлинната енергия и  орязването на разходите им, предвидено в доклада на регулатора  за сектор топлоенергетика в следващия регулационен период.
Илия Николаев, председател на Асоциацията на топлофикационните  дружества, заяви, че се решава обратна задача - да се намали  цената на електроенергията чрез намаляване на преференциалната
цена за електроенергията, произведена по комбиниран способ от  топлофикациите. Получава се средно увеличение на цената на  парното с около и над 10 процента, а такова увеличение по  принцип не се възприема добре от клиентите, заяви Николаев. Той  посочи, че само акцизът е около 3 процента от увеличението, но  за да не бъде още по-висока цената на парното е пропуснат  разходът на топлофикациите за квоти въглеродни емисии, а той не  може да се пренебрегне.
Пред журналисти Николаев посочи, че представители на  дружествата имат редица предложения, сред които въвеждане на  референтна горна граница на цените на топлинната енергия, а не  драстично повишение на цената. Според Николаев клиентите на  топлофикациите биха понесли повишение от 4-5 процента, но не и  повече.
Тодор Николов, изпълнителен директор на "Далкия Варна" посочи,  че увеличението на цените с между 6 и 20 процента ще е  неприемливо за всички български граждани, ползващи централно  топлоснабдяване и ще е пагубно за топлофикационните дружества.
Посоката, в която сте тръгнали - да се изравнят преференциалните цени на електроенергията с пазарните им стойности ,е правилна,  но тъй като в момента системата е дебалансирана такава шокова
промяна на цените не е добра стъпка, смята Николов. Почти всички представители на топлофикационни дружества се  оплакаха от орязване на технологичните им разходи, изкуствено  завишаване на прогнозната реализирана топлинна енергия и  непризнаване на разходи за закупуване на емисии въглероден  диоксид.
Йорг Золфелнер, председател на Съвета на директорите на "ЕВН  България Топлофикация" също отбеляза, че докладът прави  положителна стъпка към по-добър баланс между цените на топлинна
и електрическа енергия, но и съдържа противоречия, които биха  затруднили работата на топлофикационните дружества. Той  отбеляза, че се намалява нормата на възвръщаемост до 4 процента
и се залагат технологични разходи, които са нереалистични.  По-ниските технологични разходи могат да дойдат само с  инвестициите в инсталациите на дружествата, но с ниска норма на  възвращаемост инвестициите се блокират, посочи още Золфелнер.  Той добави, че ЕВН получава най-ниската добавка за
високоефективно комбинирано производство при положение, че  топлофикацията има най-модерната нова централа в страната, което от своя страна дава лош сигнал на инвеститорите.
Изпълнителният директор на "Топлофикация Плевен" Иван Гетов  посочи, че не се признават разходи за балансиране на  електрическата енергия, а потреблението не може да се панира  точно и това води до разходи за дружествата. Възвращаемост на  капитала от 4 на сто ще доведе до задлъжнялост и невъзможност да се разплащаме с "Булгаргаз", заяви още Гетов.
Председателят на ДКЕВР Боян Боев обяви 6 юни за дата за закрито заседание, на което регулаторът ще се запознае с всички  възражения и предложения на топлофикациите и ще излезе с  междинен доклад. Каня всички представители на топлофикационните  дружества на среща на 9 юни, за да обсъдим отново междинния  доклад, каза Боев.


Източник:БТА
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg