АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Като в растениевъдството те се понижават със 7.6%, а в животновъдството с 5.0%. Спрямо третото тримесечие на 2023 г. е регистриран спад със 7.4% в цените на зърнените култури в резултат на намалението на цената на меката пшеница с 6.9%, докато цените на техническите култури се увеличават с 11.6%, в резултат от увеличението на цената на слънчогледа с 12.4%.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки през седмицата е спокойна, след реализираните сделки в предишната седмица за хлебна пшеница в големи количества, осъществили се на 545 лева за тон, отчитат още експертите на борсата.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки се раздвижи. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши на 545 лева за тон, предлагането също слезе на тази цена и се сключиха сделки за над петдесет хиляди тона на 545 лева за тон.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго се понижи с нови 4 долара до 260 долара за тон за доставка през ноември.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна, отчитат още експертите на борсата. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши от 370 до 399 лева за тон, а предлагането е на 550 лева за тон.
Първата мярка ще бъде отворена за производители на определени зърнени и маслодайни култури (а именно пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед), които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу Украйна.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на руската пшеница от нова реколта с 12,5 на сто протеин и с доставка през ноември, достигна 230 долара за метричен тон в края на миналата седмица, което е със 7 долара нагоре, каза Дмитрий Рилко, ръководител на консултантската компания "ИКАР".
Това се дължи на отново коригираната надолу прогноза за световния добив на пшеница, но най-вече на ескалацията на военните конфликти в Украйна и Израел, както и на липсата на яснота в предстоящите избори в САЩ.
Русия, най-големият в света износител на пшеница, започва да разширява балтийските си пристанища, тъй като планира до 2030 г. да увеличи зърнения си експорт с 50 на сто и същевременно да намали зависимостта си от черноморските си пристанища. Това съобщи Ройтерс, като се позовава на държавни служители и мениджъри.
Консултантската компания "Совекон" (Sovecon) предупреди, че нивата на засяване на пшеница в Русия са се понижили до 11-годишен минимум, което застрашава перспективите за реколтата от пшеница през 2025 г. Страната е водещ световен износител на зърно.