EUR 1.9558
USD 1.8535
CHF 2.0887
GBP 2.3406
CNY 2.5586
you tube
mobile version

Тотален контрол на Брюксел над националните бюджети

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Тотален контрол на Брюксел над националните бюджети

mail18:05 | 17.06.2010прегледи 788 коментарикоментари 0


Ръководителите от Европейския съюз се споразумяха днес в Брюксел за по-добра координация на икономическите политики и за втвърдяване на съвместното наблюдение на бюджетната дисциплина, евентуално чрез нови санкции срещу прекалено задлъжнелите страни, предаде Франс прес.
На срещата на върха в Брюксел ръководителите на 27-те определиха като "Фундаментален и спешен приоритет засилването и координацията на икономическите политики".
За да успокоят пазарите, обезпокоени от мащабите на европейския държавен дълг, европейските лидери се постигнаха съгласие за необходимостта да бъде втвърдена общата бюджетна дисциплина в ЕС, регламентирана в Пакта за стабилност и растеж, като по този начин одобриха принципното решение, взето от техните министри на финансите.
Страните от ЕС се съгласяват от 2011 година всяка пролет да бъдат проверявани на европейско равнище техните бюджети, преди приемането им от техните парламенти.
Предвидена е и възможността да се създадат нови "прогресивни" санкции за лошите ученици и,  обратното, финансови "насърчения" за добрите ученици.
Пактът за стабилност на теория предвижда глоби за страни от еврозоната, които надвишат допустимия праг от 3 процента от БВП на годишния бюджетен дефицит. Този инструмент обаче до ден днешен не е използван въпреки множеството нарушения на пакта.
Сред обсъжданите санкции европейците не са единодушни спрямо френско-германското предложение за отнемане на правата на глас в ЕС на страни с прекалено хлабав бюджет. Много от тях са на мнение, че това ще наложи прекалено тежка процедура за промяна на договора.
Ръководителите от ЕС подчертаха също така необходимостта да се постави по-силно ударение върху наблюдението на дълга и до каква степен може да се поддържат държавните финанси, а не само да се концентрира вниманието върху годишните дефицити.
Различните идеи трябва да бъдат уточнени от Европейската комисия, която ще направи подробни предложения на 30 юни. Брюксел обмисля възможността, например, да лиши временно някои страни с прекалено хлабава бюджетна политика от европейски субсидии, като например регионални, социални и дори селскостопански помощи, посочи високопоставен европейски представител.
Не се очаква в края на месеца комисията да обсъжда евентуално временно лишаване от право на глас. Този особено чувствителен въпрос ще бъде подложен на обсъждане в специална работна група, обединяваща министрите на финансите от ЕС, която работи по въпроса и ще представи през октомври крайните си предложения.
Германската канцлерка Ангела Меркел призова останалите страни от ЕС да подкрепят плановете за въвеждане на такса за банките, които тя обвинява за икономическата криза, предаде Ройтерс. Европейските лидери обаче останаха разделени по въпроса как да бъде наложена такава такса.
Меркел отправи призива си преди срещата на ръководителите от ЕС, имайки предвид подготовката за срещите на Г-20 и Г-8 в Канада, където да се представи единна европейска позиция, включваща банковите такси и такси за финансовите пазари.
"Германия и Франция искат да се отправи по-силен призив да бъдат накарани да плащат онези, които предизвикаха кризата", изтъкна тя.
Днес бе приета и новата си икономическа стратегия за растеж за следващите десет години на ЕС, съсредоточена върху новите технологии и зеления растеж.


Тагове: бюджет, контрол
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg