АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ЕК посочи за първи път ориентировъчна дата за публикуването на извънредния доклад за готовността на България за приемане на еврото, който правителството подаде през февруари. Оценката за изпълнението на критериите за членство в еврозоната в него ще е определяща за насрочване на дата за влизане на България в кръга от 20 държави, които използват общата валута.


Официалната страница за приемане на еврото в България - https://еврото.бг и https://evroto.bg, e с обновени рубрики "За гражданите" и "За бизнеса", съобщават от Министерството на финансите.


От датата на членство ни в еврозоната всички сметки – разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро. Още от първия ден на приемане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция или дружество за електронни пари.


КЗК се аргументира, че комисионите, които търговците на дребно плащат за приемане на електронни ваучери към операторите, както и трансакционните такси, се определят на изцяло пазарен принцип, като се договарят между участниците в системата.


Резултатът от приемане на този законопроект ще рефлектира върху малките и средни агенции, които ще бъдат изправени пред алтернативата да обяват фалит или да заработят „под шапката“ на няколко по-големи агенции. Подобен сценарий беше разигран успешно в сектор оценки на недвижими имоти посредством Закона за независимите оценители.


При този режим ще работят и при евентуалното ни приемане в Шенген по суша, обяви министър-председателят Димитър Главчев при посещението си в района на границата при Русе. Премиерът изтъкна още, че администрирането на такса „мост“ предстои да бъде обсъден в рамките на оперативния щаб, отговарящ за реорганизацията по границите във връзка с Шенген.


Положителната перспектива отразява изгледите на страната за членство в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната позиция на страната. Fitch Ratings счита, че е налице широк политически ангажимент на национално и европейско ниво за приемане на еврото.


Резултатите от пълното приемане на България и Румъния в Шенген не са с еднократен ефект, а ще се засилят с все по-дълбоката икономическа интеграция между европейските държави, което означава, че всяко едно поредно отлагане ще е причина за по-големи пропуснати ползи както за българската, така и за европейската икономика.


Анализът, направен с помощта на изкуствен интелект, показва, че най-голямо влияние за нагласите на хората по тази тема имат финансовите експерти, а най-малко доверие те имат на държавните институции. Хората вече имат предварителни нагласи по темата и те трудно могат да бъдат променени, посочиха експертите.


Положителната перспектива отразява изгледите за членство на страната в еврозоната, въпреки че има забавяне на процеса след януари 2025 г. Макар че отново има политическа несигурност, агенцията отчита, че има широка политическа ангажираност на местно и на ниво Европейски съюз за приемане на еврото.