АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Положителната перспектива отразява изгледите на страната за членство в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната позиция на страната. Fitch Ratings счита, че е налице широк политически ангажимент на национално и европейско ниво за приемане на еврото.
Резултатите от пълното приемане на България и Румъния в Шенген не са с еднократен ефект, а ще се засилят с все по-дълбоката икономическа интеграция между европейските държави, което означава, че всяко едно поредно отлагане ще е причина за по-големи пропуснати ползи както за българската, така и за европейската икономика.
Анализът, направен с помощта на изкуствен интелект, показва, че най-голямо влияние за нагласите на хората по тази тема имат финансовите експерти, а най-малко доверие те имат на държавните институции. Хората вече имат предварителни нагласи по темата и те трудно могат да бъдат променени, посочиха експертите.
Положителната перспектива отразява изгледите за членство на страната в еврозоната, въпреки че има забавяне на процеса след януари 2025 г. Макар че отново има политическа несигурност, агенцията отчита, че има широка политическа ангажираност на местно и на ниво Европейски съюз за приемане на еврото.
Това заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев в интервю за БТА във Вашингтон, където се провеждат традиционните пролетни срещи на Световната банка и Международния валутен фонд.
Стъпка в правилната посока, но очакваме пълноценно приемане в Шенген, е позицията на Българо-румънска търговско-промишлена палата след решението за приемането на София и Букурещ в т.нар. Въздушен Шенген.
Версия 3.0 на еЗдраве надгражда електронното пациентско досие и с добавянето на модул „Болничен престой“. Той съдържа данни за текущите и завършените хоспитализации на пациентите. Информацията е разделена в две основни категории – „При приемане“ и „При изписване“.
Трудното постигане на консенсус по важни за страната въпроси създава рискове за изпълнението на вече поети ангажименти, в т.ч. и по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), което може да доведе до по-висок бюджетен дефицит и до отлагане приемането на евротото и след 2025 г.
Текущите проблеми със законодателната програма и с вътрешните фактори за високата инфлация до голяма степен са следствие на политическата криза.
Конференция "България по пътя към еврото" ще се състои на 24 февруари, ще се обсъждат възможностите и предизвикателствата пред България да бъде член на еврозоната, какво включва процесът на предстоящото въвеждане на еврото като национална валута, свършеното до момента и какво предстои.