АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нов регламент на Съвета на Европейския съюз има за цел да забрани производството и разпространението на репродуктивни материали от стари традиционни сортове семена. Това ще нанесе сериозен удар не само върху българското земеделие, но и върху цялостния аграрен сектор в Европейския съюз, посочват от Браншовата камара "Плодове и Зеленчуци" .
Книгата е издадена по случай петия празник, популяризиращ кулинарните традиции в приготвяне на ястия с двата есенни дара на природата. В нея са поместени 76 рецепти, подредени в шест раздела – салати и ордьоври, супи, основни ястия, десерти и тестени изделия, напитки и кулинарна вкусотии от двата плода.
Традиционни зеленчукови консерви - лютеници, айвари, сосове със 100% естествени съставки, без добавена захар и консерванти; плодови нектари, сокове и компоти от праскови, сливи, кайсии, ягоди и вишни, медовина, биовино от арония, вино от черен бъз и плодови вина от малини и череши привлече посетители и търговци.
На българския щанд се представиха 5 родни компании, членове на Асоциация "Традиционни български консерви". Това са „Балкан Агрикалчарал“ ЕООД, „Дерони“ ООД, „Фрукто Сливен“ АД, „Харвеста“ ЕООД и „Bulgarian Wild Mushrooms“ Ltd.
В рамките на инициативата ще бъде представена и изложба с традиционни и нови десертни сортове грозде. Тя се организира за първи път съвместно с Аграрния университет в Пловдив, Института по земеделие и семезнание "Образцов чифлик" в Русе и Института по земеделие в Кюстендил. Посетителите ще имат възможност да дегустират и вина от сорт "Рубин" от различни производители.
Менюто предлага от вегетариански ястия до месни и рибни специалитети, като цената на предястията е около 8 евро, а на основните ястия до около 14 евро. Любителите на супи също могат да избират между месни бульони и вегетариански супи – всички по около 4 евро.
„Дунавска задруга на народните художествени занаяти“ е сдружение с над 50-годишна история, посветено на съхраняването и популяризирането на традиционните занаяти. Освен да създава красиви изделия, задругата активно предава уменията на следващите поколения чрез обучения и демонстрации.
В момента Румъния има 14 традиционни продукта, сертифицирани на европейско ниво, а пет от тях са сертифицирани от две асоциации в окръг Тулча - Ro-Pescador и Moesis.
На ред е местна розова вода като продукт със "защитено географско указание", това е вторият продукт от региона, който се бори за такова признание. "Сладко от рози от Агрос" беше регистрирано като "защитено географско указание" през 2016 г. Розово масло, ликьор и сладкарски изделия, приготвени с обработването на рози, са традиционни за района.
Фокусът при степента на зрялост на финансовата функция е върху групирането на работата в типове задачи от сорта на: докладване, управление и планиране, основани на бизнес сътрудничествата с други области в корпоративната организация, вместо структурирането на финансови отдели в традиционни области като счетоводство, контрол или данъчно облагане и планиране.