АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Тя ще се движи по маршрут Бъкстон - Хладилника, предлагат зам-кметът по Транспорт Илиян Павлов. Тя ще подсили две от най-натоварените трамвайни линии в града – 5 и 10, които, заради заради добрата си скорост и честите интервали, привличат все повече пътници.
Строителните работи по трамвайната линия Vanasadama, включително ДДС и надзор, струват около 46 милиона евро, като 36,5 милиона евро са от Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС.
Общата дължина на релсовия път е 672 км, което съответства приблизително на разстоянието между Виена и Флоренция по права линия. Трамвайната инфраструктура включва и 1900 стрелки и 3900 спирки, които също изискват поддръжка и обновяване.
Освен да превозва бързо, екологично и безопасно пътниците, метрото осъществява и връзки с летище София, Централна жп гара, жп гара Искър и жп спирка Горна баня, както и с повече от 70 линии на градския транспорт.
Проектът обхваща двоен жп тунел с дължина почти 7 км, какъвто до момента не е имало в България. Ще бъдат изградени десетки съоръжения, сред които два тунела с по-две тръби с обща дължина 1.5 км, пътен надлез и подлез, 8 моста и естакади, системи за сигнализация и телекомуникация, нова гара Елин Пелин и спирка Побит Камък.
Този участък обслужва трамвайна линия номер 5, която е най-натоварената линия в София. В обхвата на реконструкцията се включва подмяна на релсовия път, контактно-кабелната мрежа, улично осветление, ремонт на пероните на спирките, пътното платно и тротоарите.
Строителни дейности по трасето включват изграждане на 11 км единична електрифицирана жп линия жп гара Владимир Павлов - летище Бургас, 1 жп гара и 2 жп спирки по протежение на железопътния коловоз и 1 спирка на летище Бургас. Финансирането е осигурено.
Те са съществували в 1920 – 1950 г.: Спирка под моста „Чавдар“, известна още като „Царска спирка“. Спирка „Сточна гара“ (междугарие София – Подуяне),до моста над р. Владайска, спирка „Фондови жилища“ (междугарие София – Захарна фабрика) в района на прелеза на ул. Щросмайер.
Засега озеленяването се тества само на пет спирки и една година проектът ще бъде наблюдаван и оценяван. Той се осъществява от общинското транспортното предприятие "Виенски линии" и рекламната агенция, която поддържа спирките. Озеленяването на една спирка струва 5000 евро.
Електронни табла за регистриране на моментна скорост са монтирани на два булеварда в Добрич. Таблото на бул. „Добруджа“ до спирка „Първомайска“ вече работи.