АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Прекратяването на договора с "Газпром" създава необходимата рамка за сключване на споразуменията за взаимно свързване чрез интерконекторните пунктове Исакча 2,3 и Негру Вода/Кардам 2,3.
Компанията преговаря с турската компания “Боташ” и с румънската “Трансгаз”, за да може от 1 януари 2020 г. 5,7 млрд. куб. м газ допълнително да влизат в България, съобщиха от компанията. Точката на свързване на двете газови системи е Странджа - Малкочлар
Неговото трасе е през България, Румъния, Унгария, Австрия, като 50% от газопровода към България и Унгария са готови, преминавайки през 11 окръга на Румъния.
От 1 юли 2019 година „Трансгаз“ гарантира капацитет 1.5 млрд куб/м природен газ при точката на междусистемно свързване Гюргево-Русе. Това каза председателят на КЕВР доц. Иван Иванов по време на брифинг след закрито заседание на Комисията по енергийно и водно регулиране.
Румънската компания "Трансгаз" е започнала строежа на газопровод, който свързва Румъния с България, Унгария и Австрия (БРУА), първата част от газопровода БРУА е проект от национален и регионален интерес, подкрепен от ЕК.
Българският газопреносен оператор „Булгартрансгаз“ ЕАД и С.Н.Т.Г.Н "Трансгаз" АД (Румъния) подписаха договор за изграждане на основния газопровод от подводния преход под река Дунав, след проведена процедура по реда на ЗОП от страна на българското дружество.
Държавата продаде на борсата пакет от 15% от акциите на компанията за пренос на газ. Офертата е била успех и "добро начало" за други листвания на миноритарни пакети на държавни компании.
Връзката се изпълнява съвместно от Булгартрансгаз ЕАД и румънското газово дружество Трансгаз СА. Тръбата е с обща дължина 25 км., от които 15,4 км. на българска територия, 7,5 км. на румънска и 2,1 км. подводен преход под река Дунав.
Ромгаз е специализирана в проучване, експлоатация и складиране на природен газ. Трансгаз осигурява транспортиране на природен газ.