АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Това е четвъртият транш от плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост (RRF) на стойност от 998,6 млн. евро, както за всички страни членки на ЕС, плащанията за Гърция в рамките на Плана се основават на резултатите и зависят от реализирането на инвестициите и реформите, залегнали в националния план.
Средствата се отпускат за изплащане на част от втория транш на обща стойност 325 млн. лв. по схеми за държавни помощи „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на...
Първият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 8 г., обем от 1,75 млрд. евро и лихвен купон 3,625%. Вторият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 20 г., обем от 1,25 млрд. евро и лихвен купон 4,250 %. Третият транш се състои от деноминирани в щатски долари облигации със срочност 12,5 г., обем от 1,500 млрд. щатски долара и лихвен купон 5,000 %.
Европейската комисия съобщи, че е изплатила на Хърватия петото плащане в размер на 821,7 милиона евро, от които 555,7 милиона евро безвъзмездни средства и 266 милиона евро заеми, по линия на Плана за възстановяване и устойчивост, предаде хърватската агенция ХИНА.
Румъния е получила първи транш от 1,095 милиарда евро за инвестиции в развитието на енергоразпределителните мрежи, рехабилитацията и модернизацията на топлофикационните мрежи, мрежата за пренос на природен газ.
Средствата се осигуряват безвъзмездно, с изключение на предварителното финансиране, се посочва в съобщението. Отчита се, че нашата страна е предприела изпълнението на 22 основни етапа и цели, свързани с отпускането на първата част от средствата.
Евродепутатът Сергей Станишев посочи, че тази дефиниция е необходима, за да се усвояват средствата от втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост, възлизащи на 1,4 млрд. евро.
Интерконекторът възлиза на 253 млн. евро, които са обезпечени със средства на акционерите БЕХ и IGI Poseidon, 109,9 млн. евро под формата на дългосрочен заем от ЕИБ, безвъзмездно финансиране в размер на 45 млн. евро по линия на ЕЕПВ и 39 млн. евро, отпуснати по ОПИК 2014-2020.
Общата стойност по тази процедура от Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" (2014-2020) е 136 млн. лв. До средата на септември 2022 г. 920 български компании са преминали през процедура по договаряне на над 93,3 млн. лв. Това е първият транш от договори, които ще бъдат подписани.
Те са втори транш по схемата за Преходна национална помощ за говеда, необвързани с производството (ПНДЖ1) и схемата за Преходната национална помощ за овце-майки и кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ3) за Кампания 2021 г.