АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
С пенсия от 22 000 рубли (малко под 200 евро) руски пенсионери няма да могат да си позволят да купят за новогодишната си трапеза традиционния "червен хайвер" от сьомга. Цената му скочи двойно за една година, достигайки 13 000 рубли (116 евро) за килограм.
Произхождаща от Централна Азия, маслината отдавна носи дълбоко историческо и символично значение. Представен като символ на нов живот в Библията, когато гълъбът донася на Ной маслинова клонка след потопа, днес плодът продължава да заема почетно място в ежедневната трапеза на домакинствата.
Докато в близкото минало пъстървата, шаранът и скумрията са били сред традиционите риби на българската трапеза, то през последните години ципурата, лавракът и сьомгата постепенно започват да ги изместват.
В плодородни години средното производство в Халкидики, откъдето идват над 50 процента от маслините на гръцката трапеза, е 120 000 тона, като е имало години, в които то е надхвърляло дори 150 000 тона.
Само козунакът, агнешкото и боядисаните яйца "закръглят" 100 лева разходи, изчисляват икономисти. Във връзка с доходите най-важната стъпка сега е приемането на Бюджет 2023, който да позволи провеждането на адекватна политика за компенсиране на покупателната способност на домакинствата у нас.
Сладка от рози, арония и червена американска боровинка, орехови ядки, сушени плодове, чай и вино от арония от горските и ловни стопанства изложи Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП) на земеделски форум „От фермата до твоята трапеза“, който се състоя събото и неделя в градския парк на Гоце Делчев.
Основен приоритет на форума е да даде възможност на земеделските производители от региона да представят продукцията си, както и да се обединят земеделие, туризъм и култура, посочи директорът на Областна дирекция "Земеделие" - Благоевград.
Вкусът на потребителите се изменя с времето, като пример за това е предпочитанието към сьомгата. Тази екзотична до преди 15 години риба, днес е неизменна част от българската трапеза.
Тази година агнешкото на българската трапеза за Великден е 100% родно производство. Проверка на EconomyNews.bg в столичен квартал и обиколка, включваща магизини на три от веригите, показа обаче, че агнешкото месо е изчерпано.
В момента все повече чуждестранни храни се внасят в Китай, а на традиционната трапеза за Китайската нова година навлизат повече международни елементи, с което Китай предоставя по-широки пазарни възможности за света.