EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Трети фронт срещу Даеш в Либия

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Трети фронт срещу Даеш в Либия

mail18:05 | 04.02.2016прегледи 1382 коментарикоментари 0


Евгений Медведев, "Независимая газета" , Великобритания и САЩ замислят голяма военна кампания срещу джихадистите в Либия. В Северна Африка може да бъдат прехвърлени близо 1000 бойци, за да се сражават с терористичната групировка "Ислямска държава" (ИД). Инвазията обаче може да осуети формирането на правителство на националното съгласие в Либия.
   
    *   *   *
Американски и британски военни със завидна редовност посещават напоследък Либия, за да открият там потенциални съюзници, пише лондонският "Таймс". На първо време се планира в Северна Африка да бъдат пратени елитни отряди от специалните сили Ес Ей Ес, за да ликвидират главатарите на ИД, а след тях - 1000 войници, които ще обучават либийски военнослужещи и ще се борят с контрабандистите, контролиращи трафика на мигранти в Европа.  
Друго британско издание - "Файненшъл таймс", писа по-рано, че американски военни са пристигнали в Либия, за да установят контакти с местните групировки с оглед на евентуална военна кампания. Прессекретарят на Пентагона Питър Кук потвърди, че САЩ разглеждат "военни варианти" в Либия, приложими, ако ИД "стане по-опасна, отколкото днес". По думите на председателя на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Джоузеф Дънфорд, Пентагонът предвижда "решителни военни действия срещу ИД, съчетани с политическия процес".
"Ню Йорк таймс" също информира, че Пентагонът събира в Северна Африка разузнавателни данни, за да отвори трети фронт в борбата с джихадизма - след тези в Ирак и Сирия. По предварителни данни, става дума за въздушна кампания и ограничени операции на специални части в отделни точки.
В средата на януари в Париж разговаряха американският и европейските министри на отбраната. На форума бе повдигнат и либийският въпрос, но не се стигна до дискусия за конкретни стъпки. Вашингтон, Лондон и Париж са единни в мнението, че ИД трябва да бъде унищожена, преди джихадизмът да се превърне в "неотменима черта на Либия".
 "Независимая газета" помоли за коментар Олег Булаев, научен сътрудник в Центъра за африкански изследвания към Института по ориенталистика в Руската академия на науките. Той заяви: "Някои източници информираха нашия институт, че високопоставени чинове от НАТО планират военна операция в Либия, но си дават сметка, че има известен риск. Чуждестранните войници може да срещнат агресивната съпротива на много от групировките, действащи в страната, а друга част от тях ще им откажат сътрудничество".
ИД обаче представлява все по-силна заплаха за Либия. По последни данни, в Северна Африка воюват 3000 джихадисти, които са се окопали в Сирт, родния град на Муамар Кадафи. Сега те напредват по крайбрежието и навътре в страната, за да завладеят находищата от т. нар. петролна дъга в Рас Лануф и Ес Сидр.
Бившият зам.-директор на ЦРУ Майкъл Морел е сигурен, че джихадистите имат огромен потенциал в Либия, и не би се учудил, ако "една сутрин ИД превземе голяма част от страната чрез блицкриг, но в по-ограничен мащаб, отколкото в Ирак". Специалният пратеник на ООН за Либия Мартин Коблер също заяви, че е разтревожен от хода на политическия процес в Либия, който тече по-бавно от разширяването на ИД. Френският министър на отбраната Жан-Ив льо Дриан изтъкна, че има опасност терористичната мрежа да се разпростре в Либия и добави, че бойци на ИД може да се смесят с бежанците, да проникнат нелегално в Европа и да извършат там атентати.
В борбата с ИД в Либия е готов да се включи и Африканският съюз (АС), който предлага създаване на целева група от пет държави, за да се сложи край на либийския конфликт. "Това засяга всички ни", заяви комисарят на Съвета за мир и сигурност на АС Смаил Чъргуи. Но призна, че ефикасната борба с ИД пряко зависи от това, "има ли там правителство".
 Твърде рано е обаче да говорим за намеса на АС в либийските работи. "Специфично за Либия е наличието на един вид силен расизъм сред арабите спрямо тъмнокожите им съседи, тъй че войски от страните в Черна Африка, членуващи в АС, едва ли ще бъдат топло посрещнати там", посочи Булаев.
 Вашингтон има опасения, че интервенцията ще попречи да бъде формирано правителство на националното съгласие. От 2014 г. в Либия действат два конкурентни парламента; за опора им служат племенни лидери и бивши въстаници, подпомагали свалянето на Кадафи през 2011 г. Генералният национален конгрес заседава в предишната столица - Триполи, но по-голямата част от либийската територия е под контрола на парламента в Тобрук, фактически подчинен на генерал Халифа Хафтар. Миналата седмица Хафтар разговаря с бизнесмена Файез ел Сарадж, който не бе одобрен за премиер на Либия. Двамата обсъдиха перспективите за създаване на ново преходно правителство. /превод:БТА

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg