АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Три газови генератора вече са в ТЕЦ "Република"
Пристигнали са три газови генератора на площадката на ТЕЦ "Република", съобщи на БТА изпълнителният директор на "Топлофикация - Перник" Любомир Спасов. Съоръженията са финландски. Сумарната им номинална топлинна мощност е до 19,5 МВ, а електрическата - 21,7 МВ. "Топлофикация" възнамерява да експлоатира генераторите до 8000 часа годишно и приоритетно в периода от май до октомври.
Съоръженията ще използват като гориво природен газ. Предвижда се те да бъдат пуснати през май догодина. Когенерационните мощности ще бъдат монтирани в ново хале, ще се обособят спомагателни трасета за вода, пара, газ и др. Според предварителните финансови разчети инвестицията надхвърля 6 млн. лв.
Планираният разход на газ е 4 500 нормални куб.м/час за трите когенерационни единици. Няма да се емитират никакви прахови частици и серен диоксид. Азотните оксиди са до 250мг/Н куб.м, въглероден оксид - до 100 милиграма/Н куб.м.
По този начин ще се намалят влаганите като гориво въглища за една календарна година с до 330 000 тона. Чувствително ще спаднат и генерираните количества отпадъчна пепел, сгурия и гипс с около 150 000 тона, ще се намалят емитираните замърсители от изгаряне на въглища:прах - 141 911 т, серни оксиди - 5 930 т, азотни оксиди - 2 344 т, въглероден оксид - 6 336 т.
Инвестицията ще позволи по-дълъг живот на новото шламохранилище, чието изграждане се очаква да започне до края на този месец, каза Спасов. По думите му частичното преминаване на газ ще даде възможност за по-бавно запълване на клетките на сгуроотвала, защото ще се влагат двойно по-малко въглища в производството.
Съществуващият котел 3 на газ в ТЕЦ "Република" ще остане като резервна мощност. Съоръжението е неефективно, експлоатацията му е свързана с огромни разходи, подчерта Спасов.
За подмяна на горивната база пернишката "Топлофикация" разчита на зелената сделка за справедлив преход. Инвестицията е много голяма, сами няма да можем да се справим, категоричен е Спасов.
Перник е втората българска община след Бобов дол, присъединила се към общите европейски усилия за декарбонизация и развитие на алтернативни енергийни източници. През май кметът Станислав Владимиров подписа декларацията на природозащитната организация WWF, с която се цели справедлив за хората и природата енергиен преход от въглищна към нисковъглеродна икономика. Фондът за справедлив преход е в размер на 7,5 млрд. евро, по данни на WWF-България.
"Топлофикация - Перник" е производител по комбиниран способ на електрическа и топлинна енергия. Мощностите на дружеството са проектирани за изгаряне на местни кафяви въглища. Поради продължителна експлоатация на въглищните залежи в Пернишкия басейн /над 140 години/, през последните години се наблюдава трайна тенденция за влошаване качествата на добивания материал- високо съдържание на пепели и ниска калоричност при относително висока себестойност.
Tweet |
|