EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Три кораба търсят нефт и газ в "Хан Аспарух"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Три кораба търсят нефт и газ в "Хан Аспарух"

mail07:45 | 03.10.2013прегледи 2281 коментарикоментари 0


Първите проучвания за нефт и природен газ в българския участък на Черно море вече започнаха. До края на годината три кораба ще изследват зона от над 14 000 квадратни километра - блок „Хан Аспарух”. До 2015 г. за тези проучвания ще бъдат похарчени около един милиард лева.

По най-груби предварителни изчисления на енергийното министерство в блока може да има до 500 млрд. кубични метра газ. Дори само една трета от това количество да бъде извлечено, то е достатъчно да задоволи енергийните нужди на България за следващите 50 години.

Ако прогнозата се сбъдне, в този участък от Черно море има синьо гориво за десетки милиарди долари. Държавата ще спечели милиони, а икономиката ще потребява значително по-евтин природен газ.

„Може да се стигне до максимума на концесионното възнаграждение, което по закон може да бъде 25-30%. Може и да се заплаща в натура. Тоест, вместо да получаваме парични средства, държавата да получава природен газ”, обясни пред bTV експертът от МИЕР Йордан Кирков.

Френският геофизичен кораб „Принцес”, който разполага с 45 души технически и научен екип, заедно с още един специално оборудван кораб, започнаха две много скъпи изследвания. – т. нар. Дву- и Три-измерни сеизмични проучвания. Те ще отговорят на въпроса дали си струва и къде да се правят дълбоководни сондажи.

Ръководителят на проучването от страна на OMV Валтер Кози показа графики от проучването, на които се вижда морското равнище. „За да достигнат сигналите до подпочвените слоеве трябват около пет секунди. След това виждаме морското дъно. А под дъното на екрана се виждат всички подпочвени слоеве на скалите и камъните под дъното. Като се събере цялата такава снимка, тепърва ще се анализира, за да се определят всички блокове и точните места, където ще направим проучвателните сондажи,” посочи специалистът.

Ако всичко върви по план и ако проучванията и пробите от дъното са обнадеждаващи, само след две години, през 2015 г., ще започнат първите дълбоководни истински сондажи.
 

Източник:bTV

 


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6488