АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Гърция беше приета като 13-та държава в Инициативата "Три морета", а Молдова и Украйна получиха статут на асоциирани членове на платформата. Това стана ясно след приключилата Осма среща на върха на Инициативата "Три морета" в Букурещ.
"БМФ Порт Бургас", който включва Пристанищен терминал Бургас Изток II и Пристанищен терминал Бургас Запад, работи по две дългосрочни концесии, предоставени от българското правителство.
С предложението на ЕК се насърчава устойчивото управление на рибните запаси в тези две морета и се изпълняват политическите ангажименти, поети в декларацията MedFish4Ever и Декларацията от София.
Според НБТ АМ "Черно море" е важен международен проект за свързаност между Балтийско, Адриатическо и Черно море, каквато е целта на инициативата "Три морета". Тя е важна и за черноморското икономическо сътрудничество.
Проектът бе представен като ключова част от възможностите за енергиен преход на България към екологични и устойчиви решения по време на кръгла маса в рамките на инициативата „Три морета“
Инвестиционният фонд към инициативата „Три морета“ (3SIIF), в който инвеститор е Българската банка за развитие, е придобил значителен дял в Enery Development GmbH (Enery). Компанията ангажирана в добива на енергия от възобновяеми източници.
От Инвестиционния фонд към геополитическата инициатива „Три морета“ се очаква да осигури част от необходимото финансиране за засилване на инвестициите и сътрудничеството между страните – членки в региона на Черно, Адриатическо и Балтийско море.
Инициативата „Три морета" е политически проект на равнище държавни глави на 12 държави-членки на ЕС: Австрия, България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чешката република.
Инициативата "Три морета" обединява 12 членки на ЕС, които са оградени от Балтийско, Адриатическо и Черно море. Това пространство се простира от Естония и Полша от север до Хърватия на юг и Румъния и България на изток.
Инициатвата „Три морета“ включва страните, които са разположени между Адриатическо, Балтийско и Черно морета: Австрия, България, Хърватия, Чешка република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Слования и Словения.