EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Три начина за добри пари без образование

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Три начина за добри пари без образование

mail07:00 | 07.08.2017прегледи 12212 коментарикоментари 0


Елица Стефанова

Не винаги висококвалифицираният, владеещ един-два чужди езика и специфични компютърни умения българин получава повече пари от човек без специално образование. Как става това?

Първият и най-доходоносен начин е чрез измама. Особено популярни през последните години са телефонните измами, които според статистиката само за периода 2011-2015 г. са донесли над 8 млн. лв. „доходност” на извършителите на това престъпление. Бърза справка с регистрите на полицията показват, че телефонните измамници са предимно хора на средна възраст. Е, може и да не владеят чужди езици, но явно са с артистични заложби и определено са изобретателни. Доказателство за това, пак според МВР, са най-честите видове телефонни измами:

- „Освобождаване на колет” – изпратен Ви е колет с ценно съдържание и за „освобождаването” му трябва да заплатите определена сума;
-  „Изгодна сделка” – предлага Ви се сключването на сделка с очаквана голяма печалба;
- „Внасяне на гаранция” – обажда се „адвокат”, „полицай” или „следовател” с информация, че Ваш близък е извършил престъпление /или ПТП/ и следва да внесете „гаранция”, за да не влезе в затвора; по същия повод може да се обади Ваш „роднина”;
- „Печалби от лотарията” – искат се лични данни и паричен превод, за да бъде усвоена несъществуваща печалба от лотарията;
- „Изплащане на задължение на починал роднина” – представят се за кредитори на наскоро починал Ваш роднина и искат да им върнете „взетите в заем” суми;

След схемата „Спешна операция” (искат се пари за извършването на оперативна намеса на близък), напоследък е хит „Съдействие на полицията” – измамниците се представят за Нещо като „крадецът вика дръжте крадеца”. Последният случай бе особено фрапиращ, макар и с щастлив край – измамник успя да измъкне 55 хиляди лева от дете по тази схема, но по-късно бе задържан, а парите върнати.

Любопитното е, че въпреки почти ежедневното медийно отразяване на подобни случаи, хората продължават да се „хващат” и да подаряват огромни суми на престъпниците.

Разбира се, този подход за изкарването на солидни пари е осъдителен и го цитираме с ирония.

Добри доходи обаче могат да се набавят без особени умения в строителството. Достатъчно е човек да е физически здрав, за предпочитане мъж, за да си осигури минимум 50 лв. на ден заплащане като общ работник. Работата не е лека, но без съществено умствено натоварване може да се стигне сума от поне 1000 лв. на месец. Тези хора почти задължително нямат трудов договор, тъй като не винаги работят всеки ден. Ако решат, днес няма да се явят на строителната площадка, тъй като не искат или просто ги мързи.

Третият начин е сезонен. Особено популярни през лятото са импровизираните сергии с плодове и зеленчуци. Обикновено те са в близост до обект на големите хранителни вериги, спирки на градския транспорт или други ключови места, където минават много хора. Естествено, продавачите нямат разрешителни, нито плащат такси, както е на регламентираните пазари. За сметка на това, стоката им може да мине за „домашно производство”, но в повечето случаи е с най-обикновен борсов произход. Изключваме симпатичните баби, които от край време продават на „Графа” (ул. „Граф Игнатиев” в София) от цветя до лозови листа. Във всички случаи обаче сметката явно излиза. От сергия на пазар също се печели достатъчно. Дочуто в столицата: продавачка на Женския пазар успяла да купи апартамент на сина си със спестени за 7-8 години пари от продажбите на сергията.

Без първия начин, останалите два доказват, че работа има за всеки, стига да не е мързелив, а ако притежава и малко предприемчивост, успехът е гарантиран.

Все пак, висококвалифицираните кадри продължават да са най-търсени и най-високо платени. Особено в набиращите популярност сфери като информационни технологии и аутсорсинг, където месечното възнаграждение може да достигне над 2000 лв.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2194