EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Трима купувачи наддават за чернозем в Добричко

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Трима купувачи наддават за чернозем в Добричко

mail10:40 | 25.08.2010прегледи 1073 коментарикоментари 0


Търсенето на чернозем в Добричко през това лято чувствително превишава предлагането, но причината не е в сравнително високата цена на пшеницата, а в комплекс от фактори, коментираха за БТА от Регионалното сдружение  на агенциите за недвижими имоти.
За един масив наддават поне трима кандидат-купувачи, посочи за БТА управителят на агенция за недвижими имоти Нели Василева.
По думите й  земеделието в региона не е усетило икономическата криза, собствениците на земя получават добри ренти, а сделките с обработваеми земи, за разлика от покупките на апартаменти и вили, не са кредитирани от банки и не бележат големи маржове.
В последните месеци наред с арендаторите активни играчи на пазара на земя са физически лица, които разполагат със свободни  финансови средства и най-често търсят да купят по 50-150 декара, коментира за БТА  председателят  на Регионалното сдружение на агенциите  за недвижими  имоти  Павлина  Тодорова.
Заможни столичани  намират за по-изгодно  да вложат пари в чернозема, вместо да ги държат в банка при ниска лихва или да купят вила. Всеки собственик може да бъде измамен с наема за апартамент, освен това имотът се амортизира, трябват вложения, за да бъде реновиран, а се плаща и данък. Земята на практика е вечна, носи добри доходи и арендаторите вече не си позволяват да заобикалят закона, коментира Тодорова, която е  и управител  на агенция за недвижими имоти.
Парцели се търсят активно в почти целия регион -  в селата Овчарово, Свобода, Славеево, Одърци, Пчелино, Приморци, Безводица, Поп Григорово, посочват брокерите  "географията"  на пазарния  интерес. Цените в сравнение  с пролетта бележат ръст от 100-150 лева за декар и в най-голяма степен зависят от
категорията на земята, от размерите на имота и каква рента се плаща в района, пояснява Тодорова. По думите й търсенето е най-голямо в района на Балчик, където сделките вървят от 350 до 700 - 800 лева за декар.
Зърнопроизводителите отчитат  предимството "жънеш - продаваш" поради  близостта на черноморското пристанище.
Арендаторите в община Балчик  през миналата стопанска година са давали  рента по 35-45 лева за декар. В землището на Каварна цените за декар това лято достигат  до 500 - 650 лева,  а край Генерал Тошево - до 400 - 650 лева, уточняват експертите.
Забелязва се по-голямо търсене и на селски дворове с къщи.
Купувачи са готови да броят  за добри места от 1.5 - 3 декара  около 25 000 - 30 000 лева, за да разположат  пчелни кошери и да разширят бизнеса си с мед.
При сравнително добрите ренти, които получават собствениците на земя, сега продават само хора, които са изпаднали в крайна нужда. Всеки втори, който предлага нива, е закъсал с банков кредит, посочва шефът на браншовата  организация на брокерите. Причините за свитото предлагане  обаче са комплексни.  В региона вървят естествени процеси на комасация на земята и няма как да се повторят масовите продажби
от 1997-2000 година. Сред дребните собственици продължава упорито да върви слухът, че, ако решат да продават,  трябва да предложат имота си най-напред на арендатора, въпреки  че законодателят вече отхвърли тази възможност, казва Тодорова.
Незнанието на собствениците на земя, че могат свободно да се договарят при продажба спира пазара,  потвърждава  и управителят на друга агенция за недвижими имоти Костадинка  Добрева. Тя не крие, че арендатори злоупотребяват с насаждането на погрешната теза "по право ние сме първи купувачи". По думите й по-голяма пречка за покупко-продажбите  обаче са десетгодишните договори за аренда, които много собственици на земя  са сключили и са заплашени от жестоки  неустойки, ако решат да се разделят с  бащиното наследство.  Тази дългосрочна зависимост държи  хората с вързани ръце, смята Добрева. Според  експертите ако тон пшеница се задържи  или надхвърли  300 лева, арендаторите  ще разполагат  с по-голям финансов ресурс  и  наесен могат да провокират пазара на земя, предлагайки  по-добри оферти "купува". 
Постигнатите вече цени на парцелите едва ли ще отбележат  някакво  движение  в края на стопанската  година, смята управител на агенция за недвижими имоти. Според данните му в някои райони вече са се върнали  равнищата от пиковата 2007 година. Имаме реална сделка за масив от 80 декара край Балчик при цена 820 лева за декар, казва Василева. Подобна тенденция  вече се забелязва и в землището на Генерал Тошево, където масивите са сред най- плодородните, а отношенията между собствениците и ползвателите на земя са добре уредени.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg