EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Трио газопроводи срещу "Южен коридор"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Трио газопроводи срещу "Южен коридор"

mail09:00 | 28.12.2012прегледи 790 коментарикоментари 0


Три съперничещи си проекта за газопроводи - "Южен поток", "Набуко" и Трансадриатическия газопровод - ТАП (ТАР) - бяха обявени през последните години, за да осигуряват Южна Европа със синьо гориво от Русия, идващо от Каспийско море или от още по-далеч, а в същото време Европа се опитва да диверсифицира доставките си на газ, информира АФП.

"Южен поток"

Този газопроводен проект, който се оглавява от Русия, цели да захранва Европа с руски газ, заобикаляйки Украйна, за да се избегнат конфликти по въпроса за транзита на газ, каквито пред последните години противопоставят Москва и Киев. Той допълва газопровода "Северен поток", минаващ по дъното на Балтийско море. Предвижда се "Южен поток", чието изграждане започна официално днес, да бъде дълъг 3600 километра и да има капацитет 63 милиарда кубични метра. Той ще свързва Русия с България, за да се насочи след това към Западна Европа през Сърбия, Унгария и
Словения. Проектът се изпълнява от консорциум, в който Газпром притежава 50%, италианската ЕНИ (Eni) – 20%, а германската Wintershall, която е дъщерна на BASF и френската EDF - по 15%.

"Набуко"

"Набуко" е конкурентен проект, подкрепян от ЕС, който трябва да снабдява Европа с газ от Каспийско море, Централна Азия или Близкия изток. Първоначалният проект предвиждаше газопроводът да се простира от Австрия до източните граници на Турция, като преминава през Унгария, Румъния и България. Планираният капацитет бе до 31 милиарда кубични метра газ годишно. Набуко обаче от години се опитва да си осигури доставчици на газ и няколко пъти бе отлаган.
За да задействат проекта, акционерите - австрийската OMV, германската RWE, унгарската MOL, българската Булгаргаз, румънската Transgaz и турската BOTAS - предложиха да по-къс и по-евтин вариант, наречен "Набуко-Запад". Той ще бъде с дължина само 1300 километра и намален капацитет (от 10 до 23 милиарда кубични метра) и ще се простира от Австрия до българо-турската граница.

ТАП

Трансадриатическия газопровод (ТАП) предвижда да захранва Европа с каспийски газ по едно по-южно трасе - през Северна Гърция до Южна Италия, преминавайки през Албания и Адриатическо море.
Проектът се изпълнява от швейцарската EGL и норвежката Statoil, които притежават по 42,5%, както и германската EON с 15% участие. Газопроводът бе подкрепен това лято с финансови ангажименти от BP, Total и Азербайджан. Компанията BP, оператор на огромното газовото находище "Шах Дениз" в азербайджанските води на Каспийско море, което може да захранва ТАП или "Набуко", все още не е определила, кое трасе ще подкрепи. Британският петролен гигант ще вземе решение в началото на 2013 година, което може да сложи край на един от двата проекта.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg