EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Трудни времена пред възобновяемата енергия в България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Трудни времена пред възобновяемата енергия в България

mail18:24 | 14.12.2009прегледи 947 коментарикоментари 1


Екологичното министерство обмисля предложение за временно преустановяване одобряването на проекти за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници /вятърни генератори, фотоволтаици и водно-електрически централи/ до приемането на новата Енергийна стратегия на Република България до 2020 г. и на Националния план за действие за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). При разработването на тези два документа ще се извърши оценка на кумулативния ефект и ще се определят територии, граници и квоти за съответните енергийни обекти, като по този начин ще се осигури стратегическото планиране по отношение на производството на електроенергия от ВЕИ в национален мащаб.
След като се анализира картата на климатичния потенциал и картата на чувствителните територии в страната (защитени територии, защитени зони, миграционни коридори), при отчитане на всички разрешени проекти, очакването е да се идентифицират „червени зони” и да се дадат конкретни препоръки към бъдещото планиране на проекти за производството на електроенергия от ВЕИ в тези територии.
Обмисля се и временно преустановяване на приемането на заявления за издаване на разрешителни за водовземане с цел производство на електроенергия в случаите, в които се отклонява вода от реката. За последните 5 години от басейновите дирекции са издадени 840 разрешителни за малки ВЕЦ-ове.
Целта на подобна временна мярка е да се въведе ред в досегашната практика и да се изработят ясни правила и сигурност за инвеститорите.
Европейската комисия нееднократно е предупреждавала България за липсата на стратегическа визия при одобряването и изграждането на съоръжения за производство на енергия от ВЕИ. Комисията стартира и наказателни процедури срещу България, свързани с одобряване на проекти “на парче”, без задълбочена оценка на въздействието върху околната среда и адекватна оценка на кумулативния ефект. На няколко поредни срещи, последната от които на 19 ноември, за пореден път от страна на комисията беше подчертано, че най-приемливата мярка, предложена от страната ни, е въвеждане на временен мораториум върху одобряването и изграждането на подобни инсталации, до приключване на процедурите по стратегическа оценка. На тези срещи страната получи индикация, че това решение трябва да бъде взето в най-кратки срокове, за да можем да разчитаме на положителни резултати в хода на наказателните процедури.
     


 
Коментари
 
mun40 - 14-12-2009 г. 23:59:22

Дебатът за енергийната стратегия е предложен 1997г.на Петър Стоянов,но той пожелал на предложението "весели великденски празници"?!След 13 години са се сетили за това,но е важно мненията на кои чуждестранни експерти ще определят "стратегията"Отново чужденците говорят и убеждават за АЕЦ и това че ВЕЦ е загубена работа!За България!Нищо не говорят за производство на МЕТАН,тук, от човешки и животински фекалий или може би са малко?

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6062