АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
От пролетта необичайни промоции за летни дестинации в Европа показаха, че някои компании срещат трудности да запълнят самолетите си с очаквания темп.
Близо 90% от руския внос вече се урежда в рубли и китайски юани. Западните санкции принудиха вносителите да се откажат от долари и евро, но те се оплакват от трудности. "Юаните вървят зле", признава един от тях.
Германският финансов министър Кристиан Линднер разкритикува председателката на ЕК, приписвайки и отговорността за икономическите трудности на ЕС. Годините на Урсула фон дер Лайен, начело на ЕК, са загубени години за конкурентността.
Германия е изправена пред нова вълна от стачни действия на влакови машинисти, служители по сигурността на летищата и наземния персонал на авиокомпанията "Луфтханза" (Lufthansa), предаде ДПА. Очаква се протестите да създадат трудности за милиони пътници в най-голямата икономика в Европа.
Руският износ е намалял общо с 28,3 % спрямо 2022 г., според този източник, което е свидетелство за постоянните трудности, с които се сблъсква Москва в опита си да замести старите европейски партньори с нови клиенти в Азия, Африка и Южна Америка.
На тримесечна основа икономиката на азиатския гигант е нараснала с едва 0,8 на сто за периода от април до юни. Причините за това се крият във вялото потребление, намиращия се в криза сектор на недвижимите имоти и призрака на дефлацията.
Винарският сектор е засегнат от намалено потребление поради текущата инфлация на цените на храните и напитките, което в съчетание с добрата реколта през 2022 г. и произтичащите от това последици от пазарните трудности по време на пандемията доведоха до натрупване на запаси.
Въпреки международните санкции срещу петрола си, Русия е успяла да пренасочи износа на въглеводороди към други страни (Китай, Индия, Турция), но Москва "изглежда не среща особени трудности да намери купувачи за суровия петрол и петролните си продукти", отчита докладът.
Част от изнесеното зърно остава в страни, граничещи с Украйна, сред които е Полша, а местните фермери се оплакват, че срещат трудности при продажбата на произведеното от тях зърно поради пренасищане на пазара и понижаващи се цени.
В магазините цените постоянно растат, заяви Стефан Малев, който отглежда 1100 животни в село Самуилово. Фермерите изтъкнаха, че през последните две години срещат трудности, сред които високи цени на фуражите и горивата, липса на работна ръка, неравностойни субсидии в сравнение с други европейски държави.